Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  11
Dislikes Dislikes:  0
Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 61 to 75 of 108

Thread: ASTRA 28,2E Receptii

  1. #61
    Golden Member shadowman's Avatar
    Join Date
    21 Apr 2007
    Location
    Here
    Posts
    956
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Respecte!
    @mouse-e bine venita idea ta,insa,cat ar costa asa ceva?Asa aproximativ,nu de alta dar sa dai o caruta de bani pe tehnologia de racire doar ptr Astra 2D sau ptr un satelit care nu are acoperire ptr Romania mi se pare cam exagerat,sincer.
    Si daca stiu bine,LNB-urile au o temperatura de lucru intre:-30* si +60,temperaturi aproximative.
    daca se foloseste a trei-a varianta cum spui tu....la -48* cum mai functioneaza?E posibil ca da dar e si posibil ca nu.
    Insa repet e interesanta idea.
    Poate ne dai niste explicatii mai detailate.
    Ptr. care eu iti multumesc anticipat.
    Bafta!
    Respect!

  2. #62
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Cristos a Inviat!
    Am pierdut 1 ora sa scriu si la Submit Replay nu mai sint recunoscut si in consecinta am pirdut tot ce am scris...Agrr!

  3. #63
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Code:
    Asa aproximativ,nu de alta dar sa dai o caruta de bani pe tehnologia de  racire doar ptr Astra 2D sau ptr un satelit care nu are acoperire ptr  Romania mi se pare cam exagerat,sincer.
    Pt un pasionat al receptiei canalelor fta prin satelit nu este deloc exagerat sa incerce tot felul de metode de a receptiona spoturi slabe sau care nu au acoperire pt Romania , defapt e cea mai mare realizare in acest hobby .Aici se adauga si receptia unui satelit aflat la elevatie negativa, insa f putini au aceasta sansa!

    @mouse

    nasoala treaba nu zic

  4. #64
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Dl.Administrator ma puteti ajuta?
    Va multumesc.

  5. #65
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Pai cu ce sa te ajute un administrator?Dupa cum vezi si singur poti posta linistit.Sa iti recupereze ce ai scris tu nu are cum,probabil ti-a picat netul in acel moment si asta e,nu a ajuns pe forum ce ai scris.
    In rest legat de "inghetarea" LNC-ului e cam greu,eu unul nu am vazut cresteri de semnal nici cand au fost -30 de grade afara,cu toate ca teoretic scade zgomotul practic nu prea cred ca se simte.Pune o antena mai mare si gata,altfel poti sa pui LNC de aur si e tot degeaba.Daca erau cresterile de semnal sesizabile nu te speria ca se inventa demult.
    :

  6. #66
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Salutare,
    Poate ca ai dreptate Dl. Zmeura,dar nu am inventato eu.
    Sint altii mai destepti decit mine si cu alte posibilitati dar cred ca racirea LNC-ului mareste suprafata antenei cu 50%.
    Despre conexiunea la internet sint sigur ca nu a picat,instalatia este noua si in plus nu sint chiar atit de ghinionist.
    Odata postarea facuta trebuie sa ramina in memoria serverului deoarece mi-a dat acceptul dupa logare de a posta.

    ---------- Post added at 16:27 ---------- Previous post was at 14:49 ----------

    Salutare,
    Despre racirea echipamentelor trebuie mentionat faptul ca se foloseste si la case mai mari gen SETI -1000Kg LNC-ul folosit la Arecibo,300m diametrul antenei racire cu azot lichid,uz militar -SUA din anii 1950 cred, telescopul Hubble foloseste de asemenea racirea tehnica.
    Cum la aceste case mari nu se pune problema lipsei de fonduri sau echipamente ar trebui sa va dea de gindit utilitatea frigului tehnic,mai precis necesitatea lui.Daca utilizarea frigului tehnic ar genera rezultate slabe sau mediocre astazi nu sar fi pomenit nimic despre el.
    Oamenii se inpart in 3 categorii.Prima categorie duce lumea inainte,cea dea doua categorie circotind ii urmeaza pe primii,si cea dea treia categorie trage lumea inapoi.
    Este mai bine sa dam impresia ca ... ... decit sa deschidem repede gura si sa inlaturam astfel orice dubiu.
    Se pare ca nu degeaba pe unele forumuri de aiurea anumite discutii mai delicate se poarta intre cei care fac parte trup si suflet din categoria 1.
    M-am plictisit de cei care obsesiv il iau pe NU in brate tragind frina progresului la nesfirsit din comfortul zilei de azi la care nu au contribuit cu nimica si nici nu vor contribui vreo data !!!

  7. #67
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Pune in practica si posteaza rezultatele,sa scrii doar presupuneri chiar tu si sa acuzii pe altii ca "l-au luat pe nu in brate" e absurd.Eu ti-am spus practic cum e pentru ca mai stau si prin zone unde temperaturile scazute sunt la moda si nu am nevoie sa improvizez altceva,din contra mie mi-ar prinde bine o incalzire a antenei si a LNC-ului.
    Nu compara instalatiile profesionale cu LNC-urile de 2 lei,eu nu am vazut telefoane racite dar statiile GSM au nevoie de racire,sa nu incurcam treburile aici.Ca "mareste" diametrul antenei cu 50% este inca o presupunere,ca sa nu zic mai rau.Ne mai iei si la suturi ca nu te credem.

    PS: Daca deja te-ai plictisit si cu clona asta nu e problema.
    :

  8. #68
    Golden Member shadowman's Avatar
    Join Date
    21 Apr 2007
    Location
    Here
    Posts
    956
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Respecte!
    ""Pt un pasionat al receptiei canalelor fta prin satelit nu este deloc exagerat sa incerce tot felul de metode de a receptiona spoturi slabe sau care nu au acoperire pt Romania , defapt e cea mai mare realizare in acest hobby .Aici se adauga si receptia unui satelit aflat la elevatie negativa, insa f putini au aceasta sansa"

    Ai dreptate @doktorofsat.Sunt de acord cu tine ca e cea mai mare realizare.Insa spune-mi tu mie,pe cand te apuci sa cheltuiesti o suma de cateva mii de euro pentru a reusi sa racesti acel LNB?Si sa mai ai si surpriza"realizarii"de bani aruncati sa nu ai niciun rezultat.
    Si mai e si problema ca acele receptii la elevatie negativa e posibila,insa doar la elevatii negative apropiate de valorile elevatiei pozitive,fata de locul pozitionarii antenei.Sa nu-mi spui ca sa zicem dela tine de acasa,ai avea receptie la sateitii pentru Australia....
    Realizarea se face prin "forte proprii"antene mari,cu reglaje pe monturi fin reglate,la "fir de par".
    Nu prin mijloace care parerea mea nu au nicio certitudine.Apreciez munca ta ptr. banda C insa nu stiu,repet,un hobist casnic,care cauta antene ieftine,LNB-uri ieftine,si receptoare ieftine si sa se apuce sa raceasca LNB-ul cu azot,hai sa fim seriosi.


    @mouse-Nu cred ca e cazul sa compari un utilizator casnic,daca pot sa zic asa,cu institutii de cercetare,SETI,NASA,etc...unde banii nu sunt o problema.
    Ateptam realizarile cu racirea LNB-ului.
    Concrete.
    Bafta!
    Respect!

  9. #69
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Code:
    Insa spune-mi tu mie,pe cand te apuci sa cheltuiesti o suma de cateva  mii de euro pentru a reusi sa racesti acel LNB?
    evident shadowman ca nu luam in calcul solutiile de 1000 de euro , dar posibil sa existe solutii ieftine!Problema care am ridicat-o este ca LNB-urile de larg consum nu stiu cat rezista (pana crapa) 1 ora, o zi, o saptamana, o luna la o racire constanta!!Parerea mea e ca cine vrea lnb profesional trebuie sa bage mai adanc banii in buzunar si are nevoie de o antena pe masura!

    Code:
    Si mai e si problema ca acele receptii la elevatie negativa e  posibila,insa doar la elevatii negative apropiate de valorile elevatiei  pozitive,fata de locul pozitionarii antenei.
    Da asa este .Am scris acum cateva luni de reusita lui skystar care locuieste in apropiere de Budapest si receptioneaza 96E in banda C care pt locatia s-a are elevatie de aprox -0,25!O alta posibilitate ca sa receptionezi la elevatie negativa e ca satelitul imediat sub orizont sa aiba un drifting puternic( de cateva grade) si sa se ridice la anumite intervale orare deasupra orizontului!Evident atunci il poti receptiona!

    Chiar acum cateva ore m-a anuntat un pasionat din Oradea ca a reusit sa receptioneze toate tp cu polaritate V de pe ASTRA 2D cu antena prim focus de 150cm!

  10. #70
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Salutare,
    LNC-urile profesionale ca si cele de 2 Lei se supun in mod egal legilor fizicii, si daca pt. unul profesional racirea functioneaza ,acaleasi legi ale fizicii va face sa functioneze si unul de 2 Lei.Din fericire pentru noi amatorii legile fizicii nu pot fi mituite de catre cei ce au vreun interes.
    Din pacate se pare ca s-a pirdut ce am postat azi dimineata,dar voi posta din nou.
    Pretul este mult sub 100$ la punctul 1.Nu grosimea portofelului ci ingeniozitatea titularului fac diferenta!

  11. #71
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Nov 2008
    Location
    Csikszereda
    Posts
    27
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    daca tot vreti sa raciti lnb-ul si cautati o solutie ieftina puteti incerca cu spray de racire care raceste in cateva secunde la -50gr si vedeti rezultatul.
    Eu am incercat mai demult dar practic nu e nici o diferenta asa ca solutia cu racirea nu prea tine...

  12. #72
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    Quote Originally Posted by mouse View Post
    Salutare,
    LNC-urile profesionale ca si cele de 2 Lei se supun in mod egal legilor fizicii, si daca pt. unul profesional racirea functioneaza ,acaleasi legi ale fizicii va face sa functioneze si unul de 2 Lei.Din fericire pentru noi amatorii legile fizicii nu pot fi mituite de catre cei ce au vreun interes.
    Din pacate se pare ca s-a pirdut ce am postat azi dimineata,dar voi posta din nou.
    Pretul este mult sub 100$ la punctul 1.Nu grosimea portofelului ci ingeniozitatea titularului fac diferenta!

    nu cred ca ti-a sters nimeni ceva pe aici

    poate te referi la faptul ca s-au unit posturile http://sateliti.info/showpost.php?p=123932&postcount=66

    daca postezi tot to si nu a postat nimeni se adauga la postul vechi
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  13. #73
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Salutare,
    Dupa ce am scris 1 ora nu am mai fost recunoscut la Submit Replay,si astfel am pierdut tot ce am scris.
    Nu am spus ca a sters nimeni nimic.
    Pe YouTube se poate verifica afirmatile pe care le-am sustinut mai sus
    Cooling of LNB to improve reception performance.
    Cred ca acolo va fi poate explicat mult mai clar decit am reusit eu aici.

    Cu respect,
    mouse.

  14. #74
    Golden Member shadowman's Avatar
    Join Date
    21 Apr 2007
    Location
    Here
    Posts
    956
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Respecte!
    @mouse-odata am scris si eu un post,insa datorita faptului ca a intervenit ceva l-am lasat "mort"cateva minute bune,vreo 20-25 minute,apoi am continuat.La final dupa ce am trimis nu a aparut nimic.Se poate sa fi fost prea mult inactiv,nu stiu insa dupa trimitere...nimic.
    Nu se sterg aici posturi,decat daca se inalca regulamentul.
    Poate s-a intamplat ceva,nu stiu ce sa zic.....?!
    Bafta!
    Respect!

  15. #75
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Da cred ca stiu despre ce e vorba......
    A-ti incercat sa editati postul vechi adaugand ceva ....dar functia "edit" e valabila o anumita perioada de timp....deci pana ai scris-o a durat mai mult si chiar daca era deschisa interfata de editare la upload-ul partii noi nu s-a mai putut executa comanda pentru ca expirase timpul de editare.

Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •