Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  11
Dislikes Dislikes:  0
Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast
Results 76 to 90 of 108

Thread: ASTRA 28,2E Receptii

  1. #76
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Salutare,
    Este posibil insa softul mi-a facut un serviciu.
    Nici nu am apucat sa explic despre ce este vorba ca deja au si aparut criticile.
    Imi aduce aminte de comitetul de bloc...
    Respecte
    mouse.

  2. #77
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Receptia Astra 2D in preajma Oradiei de care vorbisem acum cateva zile le puteti urmari pe youtube.Apartin in totalitate lui for3man63 : http://www.youtube.com/user/Wolfmaister

  3. #78
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by doktorofsat View Post
    ...citind ca o racire la -30C deja da rezultate semnificative.....
    sint vorbe de claca , un bagaj minim de cunostiinte teoretice elimina solutiile magice

    comitetu' scarii 1 de bloc a votat in unanimitate ca Hubble pluteste la aprox 2K si nu pentru a fi rece
    ( ps <<frigul>> tehnic/atehnic nu este definit , este o senzatie ; <<caldura>> este totusi tolerata ca entitate fizica/tehnica )

  4. #79
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    grija mare domnule @mouse ca de la ironii asa mici se ajunge la scandal, certuri inutile si tunci se primesc avertismente si banari pe forum ...daca ai probleme le rezolvi in privat

    deocamdata se pare ca vorbesti tare superior cu userii vechi pe forum dar nu dovedesti bun simt si cine stie ce cunostine despre receptia de satelit

    iti spun sigur ca userul @pacala68 are cunostinte dovedite pe forumurile de specialitate ...desi sunt alt nick dar pe care nu il spun decat partial @s**
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  5. #80
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Cel mai corect e sa se mute de aici tot ce nu apartine de receptia satelitului Astra 2D.Diferite metode de racire a lnb-ului ma intereseaza si pe mine, vreau sa vad ce rezultate da, sa vad cu ochii mei caci pe forum se scriu multe.Apoi cine ce cunostiinte de satelit are asta se vede prin realizari si munca depusa in folosul altora!

  6. #81
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Salutare,
    Scandalul nu l-am inceput eu,mi-am exprimat doar o parere deja verificata de altii inaintea mea(vezi YouTube).In opinia mea personala kilometrajul pe un forum nu repezinta obligatoriu un criteriu de valoare.Sper ca am dreptul la o opinie liber exprimata pe acest forum.
    Am testat deja racirea LNC-ului dupa cum am spus in prima postare,la introducere,deci stiu ce vorbesc.Voi aduce si poze ca dovada.

  7. #82
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Circula un zvon urit legat de noul satelit care va inlocui vechiul 2D in 2012,acesta va avea doua spoturi pe aceleasi frecvente,unul pentru Regatul Unit si celalalt pentru Asia.Din ce am auzit va fi imposibil de receptionat aici spotul UK,frecventele find acoperite de spotul pe Asia care se va receptiona la noi cu un semnal foarte puternic.
    Sper sa nu fie adevarat,dar din pacate sursa este de incredere.
    Ati auzit ceva legat de subiect ? Se pare ca politica va continua si pe viitor eliminind „neajunsurile” actualului satelit.Si nici internetul nu va mai fi o optiune pentru mult timp.

  8. #83
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Da , aceasta informatie se vehiculeaza de anul trecut pe seiturile de profil din M.Britanie, asteptam ca nu avem ce face, dar cred ca se confirma cele mentionate!

  9. #84
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Apr 2007
    Location
    dorm in bucuresti
    Posts
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salut ! o mica intrebare , si scuze daca trebuia sa postez altundeva, doar poate are cineva idee.. azi am zis sa mai vad ce face antena.. cum nu aveam satfinder la indemana , am pus-o cu busola... pe 28.5E . Nu am mai intrat pe el de 1 an ... si vroiam sa vad FLAVA, SCUZZ... ca intrau acum un an . Dar acuma e zero semnal pe 11642 V , pe restul am 78% , bucuresti , oala de 90cm.
    satelitar pasional ocazional
    ( soundclick.com/bands/default.cfm?bandid=625472)

  10. #85
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Pe offsetul de 1 metru din semnatura imi intra fara probleme, mai umbla la reglaj sau lnb-ul s-a dus.
    Locatia e tot Bucuresti.

  11. #86
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    hunedoara
    Posts
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default astra 2d

    salut
    azi am prins si eu bbc dar numai pe polaritate verticala
    spuneti-mi pe polaritate orizontala daca merg in deva
    am o antena tehnicsat de 160 si lnb inverto ghid de unda original,am semnal 45 %

  12. #87
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by Supersonic
    Pe offsetul de 1 metru din semnatura imi intra fara probleme, mai umbla la reglaj sau lnb-ul s-a dus.
    Locatia e tot Bucuresti.
    Sint foarte curios sa stiu cum iti intra Astra 2D cu o antena de 1 m tocmai in Bucuresti?!?Cred ca e mai mult wishful thinking.

  13. #88
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Daca citeai atent si complet ai fi observat ca se discuta de TP-ul 11642 care este pe Eurobird (chiar daca nu are legatura cu titlul topicului). Acest satelit (Eurobird) se prinde foarte bine cu 0.9m in Bucuresti.

  14. #89
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Quote Originally Posted by costel1 View Post
    Cred ca e mai mult wishful thinking.
    Bună asta .

  15. #90
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Pentru cei interesati sa prinda semnal util de pe Astra 2D,recomand aceasta perioda a anului;semnalul este mult mai constant pe parcursul zile decit in alta perioada din an.
    Probele de mai jos sint luate cu placa DVB-S2{Technisat} si cu playerul DVBDream atit pentru ca doresc sa demonstrez ca si cu tuner de placa se poate receptiona semnal util de pe acest satelit dificil de receptionat in zona noastra,dar si pentru ca ilustrarea e mai convingatoare prin detalierea informatiilor pe care le ofera.
    Puteam sa recurg spre ilustrare la receptoare ale caror tunere sint recunoscute printr-o sensibilitate ridicata,cum sint,de pilda Vantage HD sau Dreambox HD,si care intr-adevar ajuta extrem de mult cind vrei sa receptionezi semnal dificil,dar m-am gindit ca e mai util sa apelez la un tuner de calitate medie,cum e placa dvb-s2.
    Adaug ca receptia a fost{si este} posibila chiar si cu o antena de 1.5 m in zona Clujului.
    De retinut ca o buna reglare pe acest satelit{Astra 2D} depinde si calitatea receptiei si pe altii!E un fel de reper dupa care ne ghidam cind vrem sa instalam o antena;asta numai daca sintem intr-o zona mai favorabila,cum e partea de vest/centrala a Romaniei.
















Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •