Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast
Results 91 to 105 of 111

Thread: Gbox on Echosmart 792

  1. #91
    Standard RSP member wilee's Avatar
    Join Date
    25 Feb 2009
    Location
    Terra
    Posts
    72
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Da merge dm+splitter8+1 echo , dar mai stabil,ieftin si practic ar fi dm500+switch5,8,16, 32 echo si linie cccam (te mai intinzi putin in gradina si la piscina )

  2. #92
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    nu stiu de ce spui tu ca merge


    este vorba de 790...unde bagi tu linia de cccam in echosmart(echolite) ?


    nu mai dezinforma ca ajung oamenii la
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  3. #93
    Standard RSP member wilee's Avatar
    Join Date
    25 Feb 2009
    Location
    Terra
    Posts
    72
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Cool

    Da , ai dreptate 50% - iar gresala mea ca vorbeam de echo la modul general fara sa mai specific ca este vorba defapt de echo 792. Sau nu am postat eu la sectiunea corecta de 792 ? Oricum Scuze !

  4. #94
    Member Visitor
    Join Date
    09 Jan 2010
    Posts
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @wilee

    Deci , merge DM500(card A**a)+splitter8+1 + echo790(3buc)? Si daca merge ma poti ajuta cu configurarea lui DM500?

    Multumesc!!

  5. #95
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    @liviule vei primi un raspuns lent ptr ca nu sunt multi care au configuratia ta
    asa ca nu ai incotro decat sa testezi singur din pacate, dar tu vrei sa conectezi dm500 prin232 (zcze de rigoare @zmeura se pare ca aveai dreptate dm500 lucreaza prin 232 cu pini 2-3 3-2 5-5 iar ptr asta ai nevoie de pin-pin asa ca asta pica din prima.) ceea ce nu se poate era o discutie de script dar teoretic nu e posibil.
    ..::EGAMI TEAM::..

  6. #96
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @liviu e greseala mea ca am lasat aici postul tau
    aici e sectiunea 792 , nu 790
    incearca sa postezi unde trebuie
    am impresia ca ai postat in doua locuri

    aici trebuia sa sterg si nu mai aparereau discutii

    Nu merge pe 790 cum vrei tu

    el zicea probabil de 792 cu mufa ethernet in spate daca nu ma insel
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  7. #97
    Member Visitor
    Join Date
    14 Jan 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default dinu_toto

    Quote Originally Posted by sava View Post
    Nu am internet de la romtelecom am de la UPC
    Nu prea stiu de unde sa iau linia D
    Versiunea pe care o am pe Echosmart este v3.50release_792s
    Nici nu stiu care program este mai fiabil Gbox 25 sau gbox_on_echolite_echosmart sau Gbox plugin 0.0.6 beta 3
    Ma poti ajuta
    Salut ma poate ajuta cineva cu echo hd 7109 nu pot sal configurez in sharing ma chinui de o luna si nui dau de capat

  8. #98
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    Din pacate putini sut care au testat acet tip de receptor dar cred ca e la fel ca la un 792. deci nu e hiae asa greu poate merge si cccam
    ..::EGAMI TEAM::..

  9. #99
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by dinu_toto View Post
    Salut ma poate ajuta cineva cu echo hd 7109 nu pot sal configurez in sharing ma chinui de o luna si nui dau de capat

    ce fel de sharing vrei sa faci?
    acest receptor nu are mufa ethernet din cate stiu

    deci nu ai ce sharing sa faci

    sau poate acel sharing cu mpcs_gbox + transer to net 1.31 rulat pe calculator si prin cablu rs232 null modem sa faci sharing , dar trebuie sa ai servere de gbox ok pentru a deschide ceva


    poti eventual sa faci sharing local pt un card pe care il ai in alt receptor echosmart si vrei sa vezi la mai multe receptoare echosmart cu acelasi card :

    cablu de semnal independent de la antena , apoi rs232 null modem intre receptorul master si primul slave si apoi rs232 pin la pin intre slave-uri

    menu+9231 si menu+9236 si menu+7777
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  10. #100
    Member Visitor
    Join Date
    23 Jun 2010
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Ciao

    cine poate sa ma ajute si pe mine cu inceputu' chiar sunt un incepator si cred ca o sa-mi prind urechile...am un echo792 si habar nu am cum sa folosesc "LOADER for gbox"





    Quote Originally Posted by lucrad View Post
    Dupa ce editezi cele 4 linii se salveaza fisierul ceva de genul"rom_newcamd_usertool".Deskizi fisierul salvat si acolo manual poti sa pui cate linii D doresti, salvezi,deskizi iar 24_NewCamd_Uptool_4.4 , click pe open si acum deskizi fisierul cu liniile modificate si o sa vezi ca apar la host number toate liniile puse si nu numai cele 4.


    Observ ca se salveaza { A1 A1 } .Degeaba le modific { A3 A3 } ...cand le var in echo tot { A1 A1 } le baga.Sa speram ca pe viitor se va rezolva.Ar fi beton sa fie si server nu doar client scula asta.........ce ziceti?

  11. #101
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Chiar si eu sint curios daca cineva de pe forum a folosit gbox pe echosmart 792 sa ne spuna in cateva cuvinte daca functioneaza stabil, cel putin de la cei care au folosit cccam se pare ca pe acest receptor functioneaza doar ca si client si nu prea ar fi o combinatie fericita. (echosmart792+cccam)

    Dar despre gbox poate spune cineva ceva in legatura cu stabilitatea ?

  12. #102
    Member Visitor
    Join Date
    28 Jun 2010
    Location
    Romania
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Ajutor client G-Box

    Va rog sa ma ajutati putin cu setarea unei conexiuni pe 792.
    Am un Echosmart 792 si am primit o linie D de sharing UPC de la un Dreambox 500. Ma chinui de o saptamana, am citit toate tutorialele si tot nu reusesc.
    In linia D apare de doua ori portul 5566, deci trebuie sa bag 5566 si la Host port si la local port?
    Pe modemul ADSL trebuie sa fac port forwarding doar pe acest port?
    Ce este My password? Am facut un domeniu de xxxx.dyndns.info (care l-am pus in Myhost), ar fi parola de intrare in contul creat pe dyndns.com?
    A mai facut cineva cardsharing de UPC cu G-Box?
    Mersi

  13. #103
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    E bine ce ai facut,doar ca parola trebuie sa o definesti tu si va fi pusa in linia care e la cel de la care ai.Trebuie sa fie in hexa,8 caractere.Deci ceva de genul 1234FADE.Apoi trebui sa ii dai partenerului tau aceste informatii si el sa scrie linia ta la el de genul:
    D: { xxxx.dyndns.info { 5566 5566 { 1234FADE { A3 A3 }}}}
    Daca linia de mai sus (completata cu adresa dyndns si parola aleasa de tine) nu e pusa la el nu iti va merge.In rest la tine trebuie sa fie trecuta adresa dyndns a lui,porturile (5566 ambele),parola lui care e tot in genul parolei tale explicate mai sus,parola ta si adresa ta dyndns.
    Forwarding doar pe acel port.
    :

  14. #104
    Member Visitor
    Join Date
    28 Jun 2010
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Mersi

    Mersi zmeura pt raspuns.
    Din tutorialele citite pana acum am inteles ca parola din linia D este Host password, si nu My password. Host password in ce linie e configurat in serverul G-Box? In linia M?
    Am probleme si cu autentificarea in aceasta pagina. Nu pot intra a doua oara cu numele de user, trebuie sa ma inregistrez cu un user nou.

  15. #105
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Sunt probleme cu forumul,legat de parole si confirmarea pe mail,asteptam rezolvarea lor.Nu te mai deloga,cel putin pentru ceva timp daca poti,alta solutie nu vad momentan.Asta si clone.
    Da,pai parola lui din DM o are in linia M la el,echivalent la Echosmart cu My password.Adica ce ti-a dat el ca parola in linia D o pui la tine la Host password iar ce parola alegi tu si o pui la My password va apare la el in linia D cum am explicat mai sus.
    Normal ar trebui sa te ajute cel care ti-a dat linia cand faceti teste,vad ca ai reusit sa iti faci cont la dyndns si sa deschizi port,cu astea pregatite si ceva discutii cu el ar trebui sa reusiti.
    :

Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •