Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: SATA hdd pe AAf 2.0e

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default SATA hdd pe AAf 2.0e

    A incercat cineva sa puna hhd-ul sata pe AAf 2.0, pt. inregistrare?
    Daca hdd-ul este montat in aceasta configuratie, pot fi probleme la update-ul de soft de pe (stick) USB-ul din fata?

    In aceasta configuratie il voi folosi si pt. E2.

  2. #2
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: SATA hdd pe AAf 2.0e

    ieri mi-am lipit mufele in kathy si mi-am luat un hdd sata, cum gasesc un pic de timp ma apuc de teste si am sa-ti raspund si la intrebarile tale.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: SATA hdd pe AAf 2.0e

    salut , in primul rand orice "tentativa" de a mea legata de acest subiect sa soldat cu esec , de ce :

    - in primul rand atat softul original , aaf cat si "e2" nu cred ca au implementat "driverul" pt. sata , fiindca in afara de a ti-l vedea pe "usb" alta posibilitate nu exista (kcc-experti sau usb device manager din meniul softului aaf 2.0 c,e)

    - una este sa fie pe usb si nu ma mai chinui cu conectori/montaje si alta este sa fie vazut normal ca fiind pe sata , adica sa ai un menu dedicat ori in imagine , ori in kcc de unde poti sa faci partitii/formatari s.a (gen partitii/formatari stick usb)

    dupa mine sau teoretic , nu ar trebui sa fie "vazut" pe usb , el fiind practic conectat pe sata , dar neavand nici un altfel de submeniu dedicat (vezi Ip Box 910HD) , decat cel de usb

    poate in noua imagine e2 rsp se va regasi si alt meniu dedicat conectari/mountari de pe conectorul dedicat pt. sata si nu pe usb

  4. #4
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: SATA hdd pe AAf 2.0e

    aici gresesti deoarece apare in /proc/scsi/scsi ceea ce daca nu ai avea activ sata nu ar aparea. in /proc se gasesc kernel info. tu te impiedici de faptul ca softul original nu avea cum sa se gandeasca ca tu vei desface box-ul si vei lipi conectorii sata acolo, asadar nefiind o optiune normala nu apare in soft, decat ca si ce e implementat normal, usb disk.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: SATA hdd pe AAf 2.0e

    Asa apre si la Ipbox, sda1. Asa sunt organizate la STI Linux. Nu are legatura cu imaginea. Oricum nu il vede ca USB. Il vede ca si HDD, daca lasi secbventza de boot cu fatload nu merge de pe sata, si in consecinta trebuie pus IDELOAD!!!!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: SATA hdd pe AAf 2.0e

    ide reset; in loc de usb reset;
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: SATA hdd pe AAf 2.0e

    bun , atunci va rog frumos sa imi scrieti si mie pasi cum trebuie procedat pt. a aveea conectat hdd-ul pe conectorul sata si sa booteze e2 in cele 2 variante :

    - de pe hdd si

    - de pe stick-ul usb cu hdd-ul pe sata

    cum ar trebui sa arate fisierul "bootp.conf" pe e2 , fiindca eu am incercat si nu am gasit varianta potrivita pt. a boota e2 dupa stick sicu hdd-ul pe sata
    care varianta de partitionare (fat32/ntfs/linux ext.3) ar fii mai indicata pt. hdd-ul conectat pe sata si sa poata fii folosit/vazut atat de e2 cat si aaf 2.0x (in varianta de ambele pe usb fiind denumit "hdd" cu fisierele "movie" , "music" , "picture" (eventual comanda/comenziile pt. a creea aceste fisiere in linux ext.3)
    multumesc anticipat de raspunsuri si cred ca vor folosi si pt. alti "pasii" expusi de voi

  8. #8
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: SATA hdd pe AAf 2.0e

    Cu e2 pe stick si cu RECORD pe hdd nu merge cu actualul boot loader,
    Cu e2 pe hdd e explicat deja. Foloseste functia search.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •