Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  8
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: Instalarea antenei cu busola

  1. #31
    Member Beginner
    Join Date
    23 Jul 2007
    Posts
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    pentru posesorii de iPhone: http://www.youtube.com/watch?v=5AFtcgYRcu4


  2. #32
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80


  3. #33
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    din pacate versiunea pentru Android nu o sa gasesc la mine in Market. Nu stiu pentru ce zone ar fi disponibila
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  4. #34
    Member Beginner
    Join Date
    21 Aug 2008
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Stiu ca e foarte vechi acest thread, dar la punctul 3 in primul post lipseste imaginea. Daca cine a postat poate sa o mai puna odata, ar fi perfect. Incerc sa-mi montez o antena si pana nu ma documentez bine nu ma apuc de treaba.

  5. #35
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    - fixati suportul fix al instalatiei la verticala ( verificati cu polobocul )
    - fixati montura mobila pe suport orientata spre SUD ( cu busola )
    - puneti pozitionerul antenei la zero ! antena orientata catre SUD
    - alegeti de pe satelitul cel mai apropiat sudului local ( pentru Romania Arabsat la Constanta
    sau Astra 3A la Timisoara ) un post FTA cu FEC cat mai mare ( 22000, 27500, ...)
    - reglati elevatia antenei , de fapt se regleaza pe o instalatie fixa declinatia, iar pe o instalatie
    tip HH ansamblul elevatie-declinatie. Aceasta valoare , pentru Romania, este de aproximativ 7
    grade, practic antena coboara de la cele 45 grade cu 7 grade spre sud ! si se regleaza fie din
    suportul reglabil al antenei fie montura mobila poate avea un astfel de reglaj.
    - acum , in principiu , trebuie sa fiti pozitionat pe satelitul de referinta (aflat la sudul local) ,
    evident cu aproximatia erorilor de evaluare ( verticalitate, directia sud, declinatie)
    - cautati atent , cu pasi mici , milimetrici , optimul postului setat !
    - daca a-ti reusit sa gasiti acest post sinteti GATA !
    - stringeti definitiv toate reglajele mecanice


    Folosind cele doua instrumente si citind atent ... precis vei reusi !
    Orientarea catre sus este de preferat sa o faceti astfel : vizati cu
    busola in mana un reper indepartat aflat pe directia indicatorului
    busolei ... orientati antena la SUD vizind acelasi reper ... astfel
    eroarea va fi minima !

  6. #36
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Reglarea antenei dupa soare cu ajutorul unei sfori:
    Dupa ce am fixat suportul antenei (stalp, teava, L de fixare pt perete, etc etc) pe o pozitie verticala cu ajutorul bolobocului, prindem antena pe acesta cu ajutorul sistemului de fixare al acesteia.
    Dupa cum stim antena are 2 reglaje de facut pentru pozitionarea ei corecta catre satelit: unul numit ELEVATIE (adica inclinarea antenei spre in fata sau in spate) si celalalt numit AZIMUT (adica rotirea antenei stanga dreapta in axul suportului de sustinere).
    As incepe putin invers cu reglajul AZIMUTULUI deoarece acesta este cel mai important la reglarea unei antene.
    Totusi as vrea sa precizez ca dupa ce am fixat antena pe suport cu suruburile mai slabite pentru a o putea rotii stanga dreapta, ca ELEVATIE o punem perfect dreapta (adica la +/- 90° fata de sol, fara prea multa importanta deoarece reglajul fin il vom face apoi).
    Acum legam o sfoara la un capat de mijlocul suportului LNBului si la celalalt capat de mijlocul partii superioare a antenei (se poate lipii cu scotch, izolir band sau lega de cealalta parte a antenei de sistemul de fixare dar sus sa fie pe mijloc), cum se vede in imaginea de mai jos:

    Mergem pe Net pe situl www.dishpointer.com unde bagam adresa unde va fi montata antena (de exemplu Cluj Romania) si satelitul dorit (de exemplu Astra 19.2°E) si GO.
    Vom obtine datele: ELEVATIE 36° si AZIMUT (true) 186° precum si SKEW al LNBului adica invartirea LNBului in axul sau, stanga/dreapta (in cazul Clujului 11.6° spre dreapta)
    Acum dupa ce ne-am notat aceste date trebuie sa aflam ORA EXACTA la care soarele va fi pe axa satelitului (Astra in exemplul nostru), pentru a regla AZIMUTUL antenei.
    Pentru a afla ora la care soarele va fi pe directia satelitului dorit deschideti pagina pe care am facut-o AICI bagati coordonatele locului amplasarii antenei luate in prealabil dupa situl DishPointer (sau eventual Google Maps) si veti afla [b]ora exacta[b/] cand soareele ste pe directia satelitului dorit.
    Aici aveti grije la decalajul orar deoarece eu am scris pagina pt un decalaj de +1 ora fata de GMT dar Romania are +2 ore deci adaugati la rezultat inca o ora in plus iar pt cellalte tari in functie de decalajul repectiv.
    In acel moment observam ca ORA EXACTA la care soarele va fi pe axa satelitului (Astra la Cluj) este 13.32 La aceasta ora exacta umbra lasata sfoara trebuie sa fie exact pe MIJLOCUL antenei, deci miscati stanga sau dreapta pentru a avea aceasta umbra pe mijloc si strangeti definitiv suruburile de fixare a antenei pe suport. (aici as vrea sa adaug o informatie pe care nu o gasiti pe siturile respective dar de care trebuie sa tineti cont, fara sa intru in detalii pt a nu plictisii cititorii: ACEASTA ORA DE REGLAJ ESTE VALABILA PENTRU 7 ZILE, dupa care va trebui sa refaceti calculele pt mai multa precizie)
    Aceasta este pozitia exacta a satelitului dorit si acum nu ne ramane decat sa reglam ELEVATIA antenei.
    Cea mai simpla metoda este "strigatul muierii din casa", adica miscam foarte usor antena inspre sus (dupa cum o pusesem in pozitie verticala) si cand semnalul este maxim tipa muierea din casa si strangem suruburile definitiv, asa cum faceam si cand reglam antenele pe bulgari, pt cei mai varstnici...
    Dar avem si o metoda mai empirica explicata mai jos, unde avem doua cazuri: pentru antenele Prima Focus (cu LNBul pe mijlocul antenei) si pentru antenele Offset (cele mai raspandite si de regula folosite de majoritatea noastra).
    Pentru primul caz trasam pe Carton cu ajutorul raportorului un unghi de 36° si taiem cu foarfeca in asa fel incat sa ramana numai unghiul din cartonul respectiv. Punem o scandura dreapta pe interiorul antenei dar care sa depaseasca marginea de sus a ei. Cu ajutorul bolobocului si al cartonului taiat cu unghiul de 36° in exemplul nostru aplecam antena spre spate pana cartonul intra fix intre scandura si boloboc iar bula de aer a acestuia din urma indica pozitia verticala. Aici strangem definitiv suruburile de reglare a Elevatiei.
    Pentru antenele OFFSET (care de fapt ne intereseaza pe noi) mai intai trebuie sa stim un lucru: din fabricatie aceste antene au deja un "unghi offset" care depinde de la o marca la alta sau de la un fabricant la altul. Marcile serioase scriu in instructiunile tehnice ale antenelor lor acest unghi offset (spre exemplu la TRIAX el este de 26°).
    Ce ar insemna aceasta? ca din unghiul dat de situl DishPointer de 36° trebuie sa scadem unghiul offset de 26° (asta in cazul unei antene TRIAX) si ne raman 10° deci taiem un carton cu un unghi de doar 10° si procedam ca in primul caz dar pentru 10° si strangem suruburile definitiv.
    In cazul in care nu stim acest unghi Offset al antenei din varii motive chinezesti, atunci taiem un carton cu un unghi de 18° (36/2=18 data de offset).
    Punem o stinghie din suportul LNBului pana in Punctul Focal al antenei deasupra ei cartonul taiat si deasupra lui bolobocul care trebuie sa ajunga in pozitie perfect orizontala miscand antena in sus. Strangem suruburile definitiv, ca in poza de mai jos

    Ultima operatiune la exemplul nostru, Skewul LNBului, luam raportorul si il punem in fata LNBului si invartim LNBul pana in dreptul gradatiei de 11.6° spre dreapta, dupa care bem o bere sau mai multe, ca daca-i soare e si cald afara, de banii economisiti dintr-un reglaj facut de un asa zis instalator.
    Last edited by antenutze; 12-01-16 at 12:33.

  7. #37
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @antenutze
    asta ai scris si in infosatelit,ca marea descoperire in materie de reglat antene? Dupa experienta ta in materie de reglat antene ,reglarea cu sfoara e superioara unei reglari cu un aparat de masura?Daca redactia revistei a considerat ca merita sa-ti publice metoda ,e clar cam care e nivelul tehnic al redactiei si revistei . Cred ca se putea un titlu mai pompos gen "cum sa reglezi o antena cu o sfoara si sa cistigi o naveta de bere" ca o incurajare pentru cei cu gitul larg . Daca prin acesta postarea ai vrut sa atragi atentia asupra revistei infosatelit si rubricii lor ,articolele lor din seria "cum sa-ti reglezi singur antena" sint mai mai mult invitatie la dereglat si strimbat antena , o continuare a cruciadei insultelor si dispretului inceputa pe rdi impotriva instalatorilor de fostul admin . Cui a folosit ? Managerilor de instalari de pe la dth-uri care au dus tariful pe instalare la bataie de joc , in nici un caz instalatorilor care investeau in scule si se informau tot timpul ce se prinde ,pe unde si in ce conditii.
    Eu nu pot sa desconsider un om sau o categorie sociala, sa-l dispretuiesc pentru munca care o face ,indiferent ca e vorba de gunoie,instalator ,electrician. Omul care munceste corect trebuie platit pentru ceea ce face, cel care vine si iti munceste pe bautura e alcoolist nu meserias; dar recomandarea ta pentru cei care citesc sa nu mai dea bani unui asa zis instalator si de bani sa ia bautura ce se vrea de fapt ? o incurajare a alcoolistilor sa instaleze antene?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #38
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    in primul rand as vrea sa spun ca nu am sters intentionat articolul am modificat doar un link si cand am repostat a disparut articolul sigur, poate se uita cineva din staful forumului la acest gen de manevra... (daca nu se poate am sa-l repun din nou)
    normal nici nu ar trebui sa-ti raspund pt ca esti pe alaturi de subiect si nu faci altceva decat sa-ti bati joc de munca altora, indiferent ca este cazul de fata sau jignirile aduse celor de la Info Satelit unde sunt oameni cu experienta in acest domeniu si m-as bucura sa faci si tu parte dintre cei care stapanesc tot atat de bine aceasta pasiune, dar ma tem ca nu este cazul. Tu faci parte din categoria celor care stau blat pe un sit nu aduc niciun aport constructiv la cresterea acestuia si atunci cand posteaza cineva ceva, pt unii mai intresant pt alti poate mai putin, vi si incepi cu tot felul de remarci stupide. daca ai fi fost un membru din prima categorie ai fi venit sa aduci unele completari la acest articol sau daca nu ai fi fost de aceiasi parere cu cel care l-a postat ai fi venit cu argumente tehnice si nu cu barfe de ferentari.

  9. #39
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Am sa incerc sa lamuresc o problema despre reglarea unei antene satelit cu ajutorul gadgeturilor android ce se pot instala pe tableta sau telefonul mobil.
    Cu toate ca a fost spus si respus as vrea sa reamintesc ca la reglajul unei antene fixe intervin trei operatiuni distincte:

    - reglajul azimutului

    - reglajul elevatiei

    - reglajul skew-ului LNBului

    Precizez ca am testat aroape toate gadgeturile de tip satfinder android precum si utilitatile anexe tip busole, calculatoare de unghiuri, etc, etc si am ales pentru testul final 3 programe distincte, instalate pe un smartfon Samsung, un satfinder, o busola si un calculator de unghiuri, care mi s-au parut cele mai potrivite (tinand cont de experienta mea) pentru reglajul unei antene fixe satelit.
    Satfinderul care mi sa parut cel mai adecvat, din pacate este unul cu plata (parca 4.61€) numit Satelit Finder (vezi AICI
    Busola, Smart Compass, program gratuit luat de AICI si respectiv programul gratuit calculator de unghiuri ( un fel de inclinometru) dar si boloboc in acelasi timp luat de AICI
    Satfinderul practic lucreaza cu GPSul si senzorii telefonului facand functie si de Busola si Inclinomtru dar din motive practice acestea sunt mai mult informative.
    Daca alegem satelitul dorit si asteptam ca GPSul sa dea pozitia exacta unde ne aflam pt a instala antena, vom observa ca apoi sunt calculate: Azimutul (true), Azimutul magnetic (cel care este folosit de acest program pt reglaj), Elevatia antenei si LNB tilt.
    In momentul cand indreptam Smartfonul spre cer observam ca incepe sa calculeze in fereastra de jos cu cifre ROSII Azimutul (mag.) si Elevatia si miscand usor smartfonul spre dreapta/stanga observam ca la un moment dat cand cifra devine exact ca cea calculata de program pt Azimutul magn. din fereastra din mijloc, cifrele devin VERZI deci acolo este directia spre satelitul dorit. Cand avem Azimutul cu cifre verzi in aceasta fereastra de jos miscam usor smartfonul inspre jos/sus pana si cifrele Elevatiei devin VERZI si in acel moment auzim si un Bip Sonor intermitent care indica ca acesta este calajul in plan vertical si orizontal al antenei.
    vezi poza alaturata:



    Asta ar fi teoria dar sa vedem acum practica ce ne va oferii.
    Am inceput reglajul unei antene pe satelitul Astra 19.2°E cu ajutorul acestor 3 programe de pe smartfon comparandu-le totodata cu masuratori reale date de un Tester satelit, si de un boloboc normal.
    Inutil sa mai spun ca inainte de toate trebuie sa montam suportul pe care va fi fixata antena in pozitie verticala si aici ne putem ajuta de bolobocul Inclinometrului:

    ( nu va luati dupa poza ca este facuta cu telefonul mobil intr-o mana si pare stalpul stramb dar in realitate era drpt)
    Aici trebuie spus ca fata de bolobocul normal cel de pe telefon are o deviere de 1-2°.

    Cu ajutorul programului SatFinder de pe telefon dupa ce am ales Astra 19.2°E si GPSul a dat pozitia exacta si corecta in acelasi timp (+-1min de asteptare dupa lansarea programului) aflam corect Azimutul, Elevatia si Skewul LNBului (date corect calculate de program)
    Problema se complica la reglarea antenei deoarece pt un reglaj corect ar trebui sa punem smartfonul in pozitia aceasta:

    dar din pacate din cauza interferentelor senzorilor telefonului cu obiectele metalica ale antenei si suportului programul nu indica corect Azimutul in fereastra de jos:

    nici Busola pe smartfon pe care am folosit-o pt teste nu indica cifra exacta fata de Nordul magnetic:

    si asta tot din cauza interferentelor senzorilor telefonului cu partile metalice ale antenei.
    Programul care este cel mai putin afecta de aceasta interferenta este Inclinometru care cu deviatia sa minima se poate folosii totusi pt reglarea Elevatiei antenei:


    CONCLUZIE:
    Programul Satfinder este bun pt a afla datele necesare unei reglari de antena: in primul rand pozitia geografica exacta, apoi Azimut, Elevatie, Skew LNB scutindu-ne de a le afla dupa NET din situl DishPointer.
    Totodata putem vedea daca intre satelit si pozitia unde vrem sa instalam antena nu este vre-un obstacol (pom, cladire, etc) care ar impiedica instalarea aceasteia.
    S-ar putea afla si directia buna daca am folosii programul departe de obiecte metalice (antena, suport, etc) trasand pe sol cu ajutorul unei sfori directia adevarata si instaland antena (aproximativ) pe aceasta directie sau eventual sa ne luam niste repere (cladiri, pomi, etc) dupa care sa indreptam antena spre acele repere (din nou aproximativ).
    Inclinometru, asa cu deviatia lui mica se poate folosii cat de cat in lipsa de altceva.
    Busola, la fel ca si Satfinderul, daca este folosita departe de interferente atunci poate indica aproximativ directia dorita.

    CONCLUZIE GENERALA
    Toate aceste programe pe Smartfon fac parte din categoria gadgeturilor si in nici un caz nu se poate regla corect o antena cu ajutorul lor, mai ales de catre aceia care nu au cunostiinte prea multe in domeniu iar pe cei care le au i-ar enerva de la prima incercare si nu le-ar folosii.
    Niciodata aceste programe nu pot inlocui un Tester satelit.


    (PS. Pt cei care nu au suficienti bani de dat pe gadgeturi sa se uite la aplicatia APTOIDE)
    Last edited by antenutze; 12-01-16 at 17:45.

  10. #40
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @ zildan
    trebuia sa lasi ce am scris pentru ca nu sint minciuni sau inventii de dragul de a ataca o revista .
    Instalare cu sufa de tractor

    Instalari cu cablu de la ambreaj


    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •