Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  21
Dislikes Dislikes:  0
Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 61 to 75 of 135

Thread: Sisteme fixe si mobile

  1. #61
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Astazi ...bibilind un pic ceva pe langa montura antenei....mi-am dat seama ca pot sa o fac sa treaca de 30*W ...inca cateva grade...cam 20*....mergand pe principiul asta am incercat sa receptionez ceva semnal pe 31.5*W sau 34.5*W...dar spre dezamagirea mea nu am captat nici-un semnal....
    O fi de la casa vecina care ...pare sa umbreasca ceva din antena , sau nu am ascultat eu pe frecventele care trebuiau.....
    Din cei care aveti antena mobila spuneti-mi si mie cam ce frecvente se prind din Romania pe 31.5*W si 34.5*W ???????????????

  2. #62
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    11504 V
    MPEG-2
    1600 3/4One TV Romania

    Incearca asta pe 31,5,mai departe nu am mers.

  3. #63
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Am incercat dar nimic....stiam de asta....acum intreb si eu....sigur mai merge acest canal? Sau placa skystar nu se descurca cu SR-ul ala de ''1600''??

  4. #64
    Standard RSP member P8M1C0's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2008
    Posts
    265
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    am si eu o intrebare, pana la cate Kg poate duce h-h-ul dm2800 daca stie cineva exact?

  5. #65
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Quote Originally Posted by P8M1C0 View Post
    am si eu o intrebare, pana la cate Kg poate duce h-h-ul dm2800 daca stie cineva exact?
    -8-12,ar fi limita lui,dar merge si la 15kg.

  6. #66
    Member Beginner
    Join Date
    07 Apr 2008
    Posts
    19
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Am o dilema de citeva zile: ma gindesc sa schimb antena de la digi cu una mai mare ca dimensiune. oscilez intre Triax 110 si un offset de la Tehnic b de 1,5m. Locuiesc in Buftea si vreau receptie mai ales pentru 19,2 si 23,5- 28,2 , dar si 16est. Acum alta mica problema: sa am un sistem fix cu lnb pe satelitii doriti sau unul mobil si sa las antena de la digi pentru al doilea tv ? orice sfat avizat este binevenit !

  7. #67
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Quote Originally Posted by chiccon View Post
    Am o dilema de citeva zile: ma gindesc sa schimb antena de la digi cu una mai mare ca dimensiune. oscilez intre Triax 110 si un offset de la Tehnic b de 1,5m. Locuiesc in Buftea si vreau receptie mai ales pentru 19,2 si 23,5- 28,2 , dar si 16est. Acum alta mica problema: sa am un sistem fix cu lnb pe satelitii doriti sau unul mobil si sa las antena de la digi pentru al doilea tv ? orice sfat avizat este binevenit !
    Triaxul nu se poate compara cu o antena turceasca. Acuma tre sa vezi si pretul calitate. Triaxul stiu ca e foarte bun, insa antena de 150cm nu imi este cunoscuta findca aici in timisoara ajunge o antena de 110cm.

  8. #68
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    triaxul isi face toti banii, incomparabil cu antenele de la tehnic b





  9. #69
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Quote Originally Posted by snow View Post
    triaxul isi face toti banii, incomparabil cu antenele de la tehnic b
    depinde, antenele de acum 2 ani de la tehnic b de 110 erau foarte apropiate de trixul 110 ca si calitate. Ca si pret erau diferente astronomice. Dar din pacate cei de la tehnic B nu mai aduc astfel de antene de 110.

  10. #70
    Banned
    Join Date
    27 Apr 2007
    Posts
    915
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Post Re: Sisteme -fixe & mobile

    CyberTenna S64













    aici aveti un video

  11. #71
    Standard RSP member ioani_u's Avatar
    Join Date
    08 Mar 2007
    Location
    Arad
    Posts
    71
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe & mobile

    Buna seara in legatura cu receptia de satelit pt yKy . Cauta pe 34,5 Fregventa 11474 V2480 pentru ca are semnal bun, daca nu reusesti coboara la 43 W 12584 V 27500 sau 12658 V 28670 acolo sunt libere.Pe 45W la 11510 H 26693 sau 11496 V 7593 semnal 85%.Pe 11496 se poate face si download dar viteza este de 500kb cam slabut.

  12. #72
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Sisteme -fixe & mobile

    mai de ce nu va uitati si voi sa vedeti data postari
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  13. #73
    Standard RSP member ioani_u's Avatar
    Join Date
    08 Mar 2007
    Location
    Arad
    Posts
    71
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe & mobile

    Scuze nu am observat

  14. #74
    Member Visitor
    Join Date
    31 Dec 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe & mobile

    In primul rand LA MULTI ANI!!!
    Sunt boboc pe aici asa ca o sa va rog sa aveti mila de mine o perioada.Acum o saptamana am fost la un prieten care avea un "agregat" (antena satelit) si am ramas fascinat de ceea ce am vazut...nu va ganditi la cine stie ce...era o simpla antena careia ii era alaturat in dreambox 800hd...ideea este ca am ramas fascinat si mi-am spus ca trebuie sa am si eu asa ceva..de 1 saptama am tot stat la voi pe forum si am citit cred aproape tot...multe lucruri nu le inteleg eu inca dar cu timpul sper sa rezolv problemele...acum sa trec la subiect...rugamintea mea la voi este daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi...in ce pot consta aceste sfaturi?...pai in primul rand precizez ca eu sunt din brasov...as vrea sa stiu antena cam la ce diametru ar trebui sa fie ca sa pot receptiona in conditii acceptabile Astra(19,2E) si Hotbird(13E)?ma multumesc doar cu cele 2 pozitii pentru inceput...este ok daca atasez antenei un lnb INVERTO Monobloc 6"?Mentionez ca am stat si am rumegat la capitolul receptor si cred ca voi opta pentru IPBox 900HD...imi puteti spune ceva despre el?sau este o alegere buna?in final m-am gandit si la un share...detin in acest moment un router de la MSI...nu ma pricep foarte bine,este bun pentru asa ceva?din cate am inteles conexiunea la internet trebuie sa fie printr-un static ip...in momentul acesta detin internet de la rds dinamic ip dar pot rezolva ca acesta sa devina static
    va multumesc pentru intelegere si daca v-am suparat cu ceva sau daca am postat unde un trebuia dar am zis ca decat sa fac "n" posturi mai bine scriu tot ce am de spus intr-un singur loc

  15. #75
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe & mobile

    Antena offset 1,10 triax
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...fbc034343e19c9
    Lnb monoblok este ok;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...a813b4796c2bf4
    Daca optezi pentru programe HD si sharing atunci obligatoriu dreambox 800HD,este cel mai bun/performant,daca optezi pentru programe in format SD [normale] si sharing atunci e suficient un dreambox 500S ori o clona a acestuia-optibox.

    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...952df9f85d474b

Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •