Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  21
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 135

Thread: Sisteme fixe si mobile

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Sisteme fixe si mobile

    Orce configurare de sistem este posibila ,nu ezitati sa pune-ti intrebari si ve-ti primi raspunsul cu toate datele de care veti avea nevoie.Spaniolul :wink:

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Feb 2007
    Posts
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Am urmatoarea situatie :
    un receptor Echosmart 790 doua antene ofset de 90 cm un convertor monobloc la 6 grade si trei convertoare universale
    Doresc urmatoarea configuratie :
    -o antena + convertorul monobloc + convertor universal pentru pozitia corespunzatoare Astra+Hotbird (monobloc) si Eurobird 1 (28.5E)
    -o antena + 2 convertoare pentru pozitia 1 W (Thor) + 4 W (Amos)
    As dori sa stiu cum sa fac conexiunile si ce tip de comutator imi trebuie pentru ca in meniul receptoruluiu exista ceva de genul comutator DSEqC cu optiunile Lipsa, PortA, PortB, PortC, PortD
    As dori un raspuns cit mai detailat deoarece sunt incepator dar sincer m-a prins boala asta si nu as dori o instalatie mobila care e mai greu de reglat si asigurat la vint

  3. #3
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Situatia e simpla,iti trebuie un Comuator DiseqC 4/1 la care legi toate cele 4 lnb-uri iar in meniul receptorului faci setarile dupa cum urmeaza;pe comutator la fiecare legatura cu lnb-ul vei avea;A,B,C,D la fel si in meniul diseq al receptorului ai ceasta optiune care trebuie activata A,B,C,D astfel activand optiunea diseq din receptor si avand acest Comuator DiseqC 4/1 vei reusi sa vezi cei 3 sateliti;Eurobird 1 (28.5E)
    1 W (Thor) + 4 W (Amos)
    pentru Astra+Hotbird deoarece ai un lnb monobloc ce are inclus in el un Comuator DiseqC va trebui sa tragi cablu separat,succes
    comutatoare gasesti aici;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/brow...778a33948fed12

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Feb 2007
    Posts
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    @spaniolul
    imi cer scuze dar nu am prea inteles
    comutatorul are cinci mufe una de la receptor si patru pentru LNB-uri
    trei am inteles ca trebuie sa le conectez direct la comutator si sa respect iesirea din el cu setarea din receptor pentru satelitul respectiv sa zicem PortA Thor Port B Amos Port C Eurobird dar nu am inteles cum sa conectez si al patrulea LNB (monobloc) la comutator si totodata sa trag si fir separat (adica de unde unde)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Nu cred ca mai inteles,lnb-ul monobloc nu poate fi conectat la diseq pentru ca are si el incorporat unul,deci il folosesti separat,adica tragi cablu din el direct la receptor si il pui cand ai nevoie,al 4 lnb este optional daca mai cumperi unul il poti pune pe sirius daca nu ramai cu cele 3 eurobird 28E Amos 4W si thor 1W si separat monoblocul

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Feb 2007
    Posts
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    @spaniolul
    OK multumesc mult pentru promtitudine si rabdare
    speram sa fie o solutie pentru a evita schimbarea cablurilor la receptor

  7. #7
    Member Visitor
    Join Date
    27 Sep 2010
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by -minus View Post
    Nu cred ca mai inteles,lnb-ul monobloc nu poate fi conectat la diseq pentru ca are si el incorporat unul,deci il folosesti separat,adica tragi cablu din el direct la receptor si il pui cand ai nevoie,al 4 lnb este optional daca mai cumperi unul il poti pune pe sirius daca nu ramai cu cele 3 eurobird 28E Amos 4W si thor 1W si separat monoblocul
    OK multumesc mult pentru promtitudine si rabdare
    speram sa fie o solutie pentru a evita schimbarea cablurilor la receptor
    *******************************************

  8. #8
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Quote Originally Posted by shak_lul View Post
    @spaniolul
    imi cer scuze dar nu am prea inteles
    comutatorul are cinci mufe una de la receptor si patru pentru LNB-uri
    trei am inteles ca trebuie sa le conectez direct la comutator si sa respect iesirea din el cu setarea din receptor pentru satelitul respectiv sa zicem PortA Thor Port B Amos Port C Eurobird dar nu am inteles cum sa conectez si al patrulea LNB (monobloc) la comutator si totodata sa trag si fir separat (adica de unde unde)
    hmm, din cate imi aduc eu aminte se poate. practic e ca si cum le-ai lega in cascada, trebuie insa ca receptorul tau sa stie de diseqc repetat
    Last edited by Snow; 09-01-08 at 17:41.





  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Daca as stii macar ce tip de antena este as putea cauta sa vad cum arata una noua... Din pacate nu am nici o informatie in acest sens este: "no name".

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Feb 2008
    Posts
    174
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    1. Este o parabola cu montura polara.
    2.Ca receptor voi avea un Echosmart 791 pt ca cel de acum e depasit.
    3.Intre Inverto si Invacom ce ma sfatuiti?
    4.Mai am o problema cu feedhorn-ul, in sensul ca nu se potriveste exact in colierul din varful antenei. Colierul este mai larg decat feedhorn-ul si nu stiu cum sa fac ca sa-l fixez. Exista o solutie pt asta?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •