Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  1
Page 11 of 12 FirstFirst ... 789101112 LastLast
Results 151 to 165 of 168

Thread: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

  1. #151
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    multifeed orange de la stg la dr,39e-19,2e-13e-1w,pe 39e cand ploua nu mai am semnal iar pe 1w nu am semnal pe transporderul 12687 H 27500,inca nu e reglat la maxim.



  2. #152
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2011
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Ai citit regulamentul (punctul 12) ?

    util e daca specifici localitatea , unde ai multifeed ul ...

    thanks
    Last edited by konstantine; 23-07-15 at 18:13. Reason: R12(regula 12)

  3. #153
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @mrx76 cel mai bine să pui pe 2 antene , pentru a fi cat mai aproape de focarul principal sateliții care te interesează sau chiar in focar principal, că doar așa să spunem ca prindem semnal pe satelitul respectiv nu prea ajută

  4. #154
    Member Beginner
    Join Date
    19 Dec 2012
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    42

    Default

    Salutare tuturor. Vreau sa instalez o antena multifeed in sudul Frantei ptr 5W, 1w, 13E, 19E si eventual 9E sau 7E ptr calibrare. Ce imi recomandati dintre WaveFrontier T90, multifocus T-85 sau un offset de 110? Multumesc

  5. #155
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @lucian
    la ce semnal au satelitii pe care i-ai enumerat in zona mentionata ,merge cam oricare dintre antene . Poti sa adaugi si modelul bigbisat de la Cahors (fostul visiosat) . Alegerea e si in functie de preturile la care gasesti antenele . In perioada 2012-2014 am montat dar mai mult am reglat/corectat antene wavefrontier instalate ,de la Monte-Carlo pina la Marsilia , cam toate cu pretentie sa receptioneze de la 28est la 5west si nu prea am fost incintat de ce semnal obtineam ,in special pe satelitii de la extremitati. Mai bun semnal aveam la extremitati cu antena bigbisat care e mai mica , mai usoara si pentru mine mai "sincera" la semnalul receptionat.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #156
    Member Beginner
    Join Date
    19 Dec 2012
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    42

    Default

    Initial era si Cahors pe lista dar dupa ce am vazut ce pret are am renuntat. 160-180 Euro nu este chiar putin dar o sa mai studiez problema.

  7. #157
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @lucian
    de la brico depot sau de la leroy merlin ,zona nord Nisa , am luat bigbisat cu 150 sau 155euro in conditiile in care wavefrontierul T90 era 200euro iar antena multifocus de la triax de 1,25m era undeva la 300euro. In Romania o antena de 80cm se vinde cu 40-50ron, in Franta cu 40euro. Amicul care locuia in Nisa ca sa iasa mai ieftin a comandat in Germania 20 bucati wavefrontier si chiar daca au fost ambalate individual si puse pe paleti tot a avut antene indoite de la transport asa ca nu prea a facut mare economie cu trimisul inapoi a celor indoite si cu o noua comanda . Vezi ce gasesti si la ce preturi si vorbim. Daca gasesti antena care te intereseaza si nu cunosti brandul ,fa-i poza si discutam.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #158
    Member Beginner
    Join Date
    19 Dec 2012
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    42

    Default

    Multumesc de sfaturi. Am gasit Maximus T-85 la 70 euro, WF T90 la 110 euro. De asta zic ca Cahors mi s-a parut scump. Pana la urma nu m-ar deranja sa dau si 180 pe Cahors daca stiu ca are o durata de viata mai mare. Eu locuiesc in Bearn spre sud-vest-ul Frantei unde ploua cam 170 zile pe an. Cum antenele Cahors sunt din fibra nu am nici cea mai mica idee cat de bine se tin in timp.

  9. #159
    Standard RSP member cristianio's Avatar
    Join Date
    26 Sep 2008
    Location
    bucale
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    In romania antenele enumerate mai sus sunt ieftine dar si de o calitate mai slaba (semnal mai mic, lipsa protectie coroziva) fiindca sunt clone fabricate in turcia ori alte tari.
    antena triax td110 pe
    16 E +19 E

  10. #160
    Member Visitor
    Join Date
    19 Apr 2007
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salutare @all

    As vrea sa imi modific antena multifeed 19.2/13/08 la un system unicable. Are cineva o asemenea intalatie si imi poate da ceva detalii de ce imi trebuie tot. As dorii sa folosesc 4 Dreamboxuri multituner. in total 10 tunere dar sa mai fie spatiu ptr eventuale modificari, marirea nr. de tunere.

    Multumesc

  11. #161
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    atentie sa nu faci o confuzie , cu un lnb unicable conectezi mai multe receptoare la acelasi satelit-la acelasi lnb- avind posibilitate ca fiecare receptor sa receptioneze in intregime satelitul respectiv -ambele benzi si ambele polarizari- fara sa limiteze receptia la celelalte receptoare. In configuratia unicable nu mai are ce cauta un diseq ,comutatorul diseq este un comutator cu comanda logica si care permite accesul doar la un satelit , nu la toti sateliti simultan . Iar lnbul unicable are un fel de multiswitch incorporat (tot comanda logica), asemanator cu multiswitchul cu 4 intrari de satelit si iesiri atitea cit a stabilit fabricantul 4,8 ,24 si chiar mai multe receptoare , vezi cite frecvente intermediare de comunicare suporta lnbul. La instalatiile cu mai mult de 8 receptoare se mai adauga un sumator ,sumator cu care faci coloane separate pentru ca receptoarele in mare lor majoritate nu stiu de protocol unicable cu mai mult de 8 frecvente de comunicare. E cam nebunie dar in fine e ultima dezvoltare dupa protocolul diseq pentru receptia pe un singur cablu a unui satelit la mai multe receptoare. Cum deocamdata fabricantii de lnburi unicable nu au dat documentatie clara cu posibilitatile de configurare trebuie sa ne multumim cu schemele simple de pe cutiile lnburilor sau cu schema anemica pusa in cutie. Eu astept lnburile de la un anume brand ,de la care am promisiunea unei documentatii complete .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  12. #162
    Member Visitor
    Join Date
    19 Apr 2007
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc ptr raspuns, dar as dori sa folosesc LNB-uri Wideband(Inverto Pro Wideband LNBs) si 2 Multischalter Unicable II IDLU-UWT110-CUO1O-32P 5/32 care ar trebuii sa aibe 32 de frevente de comunicare.
    Legacy-Port ramane nefolosit, nu cred ca va fii nevoie de el. ce nu mi clar trebuie sursa de curent si daca da unde trebe bagat power conecterul?

    Instalatia arata asa:





  13. #163
    Member Visitor
    Join Date
    19 Apr 2007
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sa rezolvat, Power Inserter trebuie bagat inainte de Combiner....

  14. #164
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Din pacate, am amanat mult timp instalarea unei antene offset de 1.9.
    Daca tot o pun in functiune, ar fi bine sa pun mai multi sateliti pe ea.
    Ce plaja ar putea acoperi in grade, ma intereseaza in principal 1W, apoi 7E si 10E (pentru feeduri)
    Plaja maxima de interes cred c-ar fi 5W-13E dar nu neaparat ca am o toroidala in functiune 1W-39E.
    Are cineva multifeed pe o asemenea antena?
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  15. #165
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    La mărimea aia îți intră și o plaja mai mare de "sateliți" potențial recepționați.
    Cel puțin 5w -19 est.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

Page 11 of 12 FirstFirst ... 789101112 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •