Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  1
Page 10 of 12 FirstFirst ... 6789101112 LastLast
Results 136 to 150 of 168

Thread: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

  1. #136
    Standard RSP member umbra's Avatar
    Join Date
    04 May 2014
    Posts
    212
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Quote Originally Posted by cristianio View Post
    pentru receptia Hotbird 13°E-Eutelsat 16°E-Astra 19°E la o antena de un metru se poate pune in centru un lnb normal si in exterior doua inverto multiconect dielectric ?
    Servus!

    @cristiano uite aici distantzele dint re pozitile Sat vezi Foto :

    http://img5.fotos-hochladen.net/uplo...58bcgkfynq.jpg

    Iar ptr. O reglare optimala a Sat_lor cu o gradatzie Orbitala mica este bine sa foloseshti un astfel de LNB care are un focus de doar 2cm vezi Foto :
    Ps: din pacate sint ceva mai scumpe.

    http://img5.fotos-hochladen.net/uplo...9yxw04ck65.jpg

    cu respect sombra



  2. #137
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default problema semnal transporderi

    problema semnal:se da antena multifocar cu urmatoarea configuratie lnburi quad pe toate 1w,4,8e,13e,16e,19,2e,23,5,antena dolce cu lnb octo 39e,diseq8/1 amiko 4 la numar,receptoare 4 la numar amiko hd 8150,amiko mini se,amiko micro se,amiko mini spiel,nu am semnal daca e cablu mai lung de 3 m,pe 11135v 30000 39e magic tv ,11373 v 29900 italia1,etc.cum pot rezolva aceasta problema?de exemplu amiko spiel este la cablul de 3 m in sufragerie unde e montata si antena si am semnal pe transporderi respectivi si pe orice receptor enuntat mai sus,daca pun oricare dintre receptoare pe un cablu mai lung care sa duca la dormitoare nu am semnal la transporderi respectivi...a si am obsevat ca daca pe cablurile ma lungi dau pe un program pe hellassat nu mai am semnal pe nici un transporder si trebuie sa sting receptorul si sa il reaprind si am semnal iarasi!

  3. #138
    Moderator Super konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,308
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Verifica disequl si toata "cablaraia".Am patit-o si eu de la cabluri.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  4. #139
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    prima dată la diseqri m-am gandit și eu,dar le-am probat pe toate și sunt bune,cred că e din cauza cablurilor că merge orice cu cablu de max 3m,daca trece de această lungime nu mai merge,dar curios este că inainte aveam o antenă pe 23,5 e și cea dolce pe 39e un diseq 2/1 și alte receptoare un comag s40 hd și un humax hd pe aceleași cabluri și mergeau dar cu celw 4 amiko care le-am luat de curand nu am semnal pe transp respectivi doar dacă e cablul pană in 3m!

  5. #140
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    amindoua transponderele sint pe banda de jos si polaritate verticala ,la un receptor normal nu ar trebui sa faca asemenea probleme; intrebarea e daca ai testat cu un alt receptor,nu amiko poate humaxul ala daca il mai ai, prin diseq sa vezi daca merg transponderele respective? Sa nu fie o problema de la tensiune ,sa nu furnizeze tensiune/amperaj suficiente tunerul receptorului.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #141
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    am incercat cu un diseq 2/1 si mergea humaxul nu are diseq 1.1,dar nu am incercat cu diseq 8/1 care e protocol diseq1.1

  7. #142
    Standard RSP member giku fredolin's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2009
    Location
    ROMANIA
    Posts
    312
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Salut, sa nu cumva sa fie alterat softul receptorului,si o trebui resoftat....am patit si eu treaba asta cu receptorul meu G.M. Spark Reloaded .
    Am diseq 4/1, si la un momendat ave-am semnal slab,banuiam diseq-ul dar nu era din el ca probasem cu altul si facea la fel.

  8. #143
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    nu are cum toate receptoarele sunt cumparate saptamana aceasta si daca era softu nu mergea nici cu cablu lung nici cu cablu de maxim 3m, am mentionat mai sus ca merge cu cablu de maxim 3m lungime unde nu am probleme in receptia acelor transordere!

  9. #144
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    salut,o intrebare va rog,am o parabola primfocar de 1,8m,se poate face din ea un multifeed?

  10. #145
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    se poate, dar te chinui putin pana gasesti sateliti cu semnalul cel mai bun

    e asa o solutie cand nu vrei sa iti iei un offset sau multifeed
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  11. #146
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    am intr-o locatie si un multifeed lnb quad cu 6 sateliti pe 4 diseq 8/1la care am adaugat una de dolce pe 39e si vreau sa mai pun una pe 45 est pt prima si kiss,dar in locatia unde am antena primfocar mai am inca 10 antene de diverse marimi de 60,80 si 90 cm din care doua de 90 sunt transformate in multifeed ,una pe 45e si 42e iar cealalta pe 16e,13e,4,8e.primfocarul as vrea sa il fac multifeed pe 28,2e,26e,36e,31,5e,25,5e.Restul antenelor sunt 4w,1w,7e,19,2e,39e,23,5e,12,5w.

  12. #147
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    daca ai timp si rabdare spor la treaba

    oricum ai ceva de lucru pentru construirea unui suport pentru antena parabolica sa o transform intr-un "ofset-multifeed"
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  13. #148
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    revin la problema cu semnalul pe acele transpordere din posturile anterioare,era si de la cablu dar e si de la receptorul de la dolce care e pe lnbul octo,daca il scot din priza am semnal pe receptoarele care sunt montate pe cablurile mai lungi,cu conditia ca receptorul dolce sa fie scos din priza, daca il bag in priza nu mai am semnal pe celelalte receptoare pe hellassat in special pe cele in format dvbs2!oare imi trebuie amplificatoare de semnal?unde trebuie pus amplificatorul de semnal intr lnb si diesq ?sau dupa diseq?

  14. #149
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    cred ca ai undeva prin setari lnb la receptorul de dolce o setare dar nu mai stiu cum ii zice , ceva de genul "multi lnb" sau tv ceea ce facea o aplificare a semnalului , dar asta doar cand semnalul era impartit de un spliter, poate ajuta si la diseq
    daca face figuri incearca sa vezi daca schimbi locul cablului de la dolce pe alta iesire...totul prin teste si vezi ce rezultate ai, daca nu pui pe alta antena sau alt lnb... teste , teste...
    Last edited by horatyu; 02-05-15 at 10:38.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  15. #150
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    salut,ce stiti pe o antena orange se poate face un multifeed care sa includa urmatori satelitii 39e,19,2e si 13e in acelasi timp?ideea e urmatoarea,am o antena pe dolce 39e si o antena de 1m motorizata pe un amico mini combo si am facut rost de aceasta antena orange si vreau sa fac un multifeed sa pun dolcele pe antena multifeed facuta din antena orange,39 e,sa pun pe combo 13 si 19e,iar antena care e pe dolce acum sa o redirectionez pe 12,5w cu un receptor amiko alien1, iar antena motorizata sa o pun la un amiko a3 cu android.

Page 10 of 12 FirstFirst ... 6789101112 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •