Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: 4000c...blocat!

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    08 Jun 2008
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default 4000c...blocat!

    salutare,
    ma poate si pe mine ajuta cineva??? am un opticum 4000c si din greseala i-am bagat un soft pt seriaA...si s-a blocat!!!! stiti vreun cod sau ceva care sa-l poata debloca??? va rog frumos!

  2. #2
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default Re: 4000c...blocat!

    incearca sa dai din softul de upgrade Dump Flash dar ma indoiesc ca mai comunica receptorul cu calculatorul ... singura sansa este un jtag detalii poti gasi probabil pe http://truman-support.com/vb/

    cu respect
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  3. #3
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default Re: 4000c...blocat!

    ceva detalii gasesti pe aceasta pagina http://www.sat-television.com/showthread.php?t=41416 despre jtag .... ATENTIE receptorul tau are procesor Ali 3329C , deci te vei uita numai la sfaturi pentru acest tip de procesor .

    PS. imi cer scuze moderatorilor pentru posturi consecutive dar nu pot edita postul din proxy .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  4. #4
    Member Visitor
    Join Date
    08 Jun 2008
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: 4000c...blocat!

    Regula12

    merci, dar...nu am reusit sa fac nimic deocamdata!!! nu am inteles unde tre sa fac un fel de scurt pe placa la jump 1...parca...incerc sa ma mai informez sa vad!!!! multumesc frumos inca o data!
    Last edited by Snow; 22-04-09 at 12:26.

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    23 Apr 2009
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Thumbs up Re: 4000c...blocat!

    ai rezolvat cu 4000c ?

    daca nu introdu sw bun cu EROM pentru Smart mx 04L
    http://forum.sifteam.eu/downloads/de...t-mx-04l-4118/

  6. #6
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default Re: 4000c...blocat!

    Quote Originally Posted by gegsy View Post
    salutare,
    ma poate si pe mine ajuta cineva??? am un opticum 4000c si din greseala i-am bagat un soft pt seriaA...si s-a blocat!!!! stiti vreun cod sau ceva care sa-l poata debloca??? va rog frumos!
    jtag e o legatura directa intre procesorul receptorului tau si calculator.
    ai nevoie de un program jtag care se instaleaza in calculator trebuie sa desfaci cutia receptorului si sa identifici pinii jtag(vezi cati sunt) 5, 7, 10 cati or fi. Cauti (cumperi) un cablu jtag cu atatia pini cati are mufa ta di receptor si faci o conexiune PC-rec prin acea mufa cu acel cablu.vizualizarea datelor din receptor e asigurata pe PC cu ajutorul unei interfete a programului jtag.in aceasta situatie ai acces direct la procesor si la memoria flash a receptorului deci vei putea sa faci si modificarile de rigoare.
    exista riscul sa omori de tot receptorul deci e optiunea ta daca alegi sa lucri cu aceasta metoda
    Multa bafta!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •