Vorbeam recent cu un coleg de la IT Security care tocmai auzise ca pe ISS s-a creat o retea WiFi si si-a pus intrebarea: cum ar fi sa te poti conecta la reteaua lor? Ar fi oare posibil?

Desigur, o legatura constanta ar fi aproape imposibil de realizat, dar ar considera un succes daca ar putea receptiona macar cateva pachete de date cat timp ISS este vizibila.

Ideea mi se pare foarte interesanta, dar din pacate (sau din fericire) cam tot ce stiu eu despre receptia satelitara se rezuma la a scrie "www.sateliti.info" in browser Sper insa sa gasesc pe aici cativa oameni interesati de idee.

Presupunand ca semnalul e suficient de puternic pentru a ajunge la sol, cam ce echipamente credeti ca ar fi necesare?

Banuiesc ca in primul rand o antena parabolica de dimensiuni respectabile, cu o antena de WiFi in focus.

Apoi un motor capabil sa urmareasca ISS. Tough one... Exista asa ceva?

Intrebari sunt multe, sa o luam pas cu pas. Intre timp incercam sa aflam ce echipamente folosesc ei mai exact si unde sunt antenele, inuntru sau in exteriorul statiei, pentru a incerca sa ne facem o idee despre puterea semnalului.