Buna ziua.
Sper sa fi ales bine locul postarii. Problema mea ar fi urmatoarea: am avut un 500 s si o antena cu 1 lnb (pozitie fixa a antenei). Acum o luna de zile am pus un motor si totul a fost in regula, functiona bine pe mai multi sateliti. (fixarea motorului si reglajele le-a facut o cunostinta care nu mai poate sa-mi dea relatii ca a plecat din tara).Totul a mers bine o bucata de vreme insa la un moment dat antena s-a blocat.Motorul nu mai da niciun semn (l-am dat jos si am verificat, nu se misca este-vest deloc, nu se aprinde niciun led, teoretic l-am si reseat prin apasarea simultana a celor doua butonase timp de cateva secunde). Pe scala motorului acesta a ramas blocat pe la 30 gr. Nu stiu cum as putea sa verific daca e "dus" motorul sau nu.Pana una alta as vrea sa repun antena pe fix, fara motor, dar inante de a fixa am o nedumerire. Sunt cu ea pe balcon acuma, si oricum as roti-o, la satfinder la dm 500, si pe orice satelit as alege (configurare pe un singur satelit facuta la configurare) imi arata mereu SNR=63 FARA SA VARIEZE, deci ramane pe 63 permanent iar AGC variaza 70-90 . Oare e defect si LNB-ul? Sau care ar putea fi problema cu SNR blocat permanent pe 63? Montarea efectiva e mai greaoaie, accesul la pozitia de fixarea e f. grea si as fi vrut sa stiu daca saa incerc sa o pun ca va merge sau sa incerc sa verific si LNB-ul? Va multumesc anticipat pentru orice sfat.