Salutare. Deschid acest topic pentru a va ruga si pe voi de pe acest forum sa ma ajutati. Am incercat marea cu degetul pentru receptia radio din ultrascurte. Umblu peste vestul europei vorbesc cu atatia prieteni, sunt prin cluburi etc.
Au inceput problemele decand cu hobbiul care il aplic benzii comerciale, 87.5MHz- 108.0MHz.
Am incercat sa receptionez ce prind cu antena baston de pe masina,in apartament, insa in zadar.
Cand am fost prin Austria am cumparat 2 telescopice de 80cm. Am cautat peste tot cum sa le cuplez pe coaxialul de 6.2M ce l-am cumparat la punga. Daca pun antenele sa-mi prinda 105.0MHz. Am desfacut antenele la 72cm pe orizontal si prind ambele emitatoare. Cand doresc comercialele sa le receptionez incep problemele. De ex orice radio comercial nu mai merge cu cele doua telescopice deschise per frecventa de lucru. De ex pentru radioul lui Branza de la Ploiesti imi trebuie combinatia urmatoare: semnalul trebuie sa aiba 78cm si masa sa aiba 20cm. De ce?! Daca le pun la 78cm nu prind bine pe 95.9MHz.
Statiile comerciale ce au in combinatia antenelor de nu poti sa le receptionezi cu ambele antene la aceeasi distanta?
Mai este o nedumerire care se bate cap on cap cu ce am invatat. Lambda pe 2 indica 150. In multe exemple apare 145. Adica 300 daca il imparti la 2 iti da 150, cum le dau astora 145?! Folosesc calculul de scurtare al feederului ca velocitate? Oare?
Va multumesc.