Salut tuturor celor de acest forum!Sper din tot sufletul sa reusesc cu ajutorul vostru (mai mult decat calificat),sa rezolv aceasta problema!In luna august mi-am montat receptorul hd de la dolce,cu o antena si lnb de la digi!Abonamentul e pe numele cumnatului meu,am luat doua decodoare hd,iar antena si lnb mi le-a montat un prieten care lucreaza la digi!A venit,a montat si reglat totul o.k.,dupa vreo 4 zile toate canalele hd incep sa se vada cu macroblocuri si intreruperi de sonor,impreuna cu cateva sd-uri tip tvr3,rtv...(probabil sunt pe aceeasi frecventa).L-am chemat sa vada ce are si concluzia lui a fost ca e nevoie sa schimbam lnb-ul cu unul hd ready cu noise 0,1dB!Zis si facut!Am cumparat alt lnb si de data asta l-am montat eu,am reglat singur antena,totul o.k. cam pentru doua zile!Am schimbat receptoarele intre ele,am schimbat cablurile intre ele(am pvr cu 2 tunere si 2 cabluri),nimic:la mine la bloc la etajul 3 nu se vad,la cumnatul meu la casa,totul o.k.!La mine putere semnal 255(full) si calitate semnal Ber: 1.0E-7,imi face figuri,la cumnatul meu putere semnal 238 cu Ber:1.0E-7 se vad fara probleme!Ce nu reusesc sa-mi dau seama de la ce poate fi e ca nu face tot timpul!Are si cate 2-3 zile ca merge struna,dupa aia chiar si cu cer perfect senin o ia razna!Nu sunt de meserie si de aia va rog din suflet sa ma ajutati sa o rezolv!