Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 45

Thread: Sw Alma HD2230

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    22 Jun 2014
    Posts
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    1. Am pus ultimul soft pt Alma HD 2230 Alma_2230_galaxy_synaps_1.5.53, cu ultimele key si nu se deschid TVR-urile. Practic nu-mi recunoaste cartela. Am bagat in ambele cititoare, chiar am puso pe toate fetele, dar nu imi arata nimic, doar cand o scot scrie "Card removed Slot 1/2". Cand aveam softul din fabrica 1.5.43.mcas mergeau TVR-urile. Am umblat pe la setari si tot nu merge. Unde e problema ? Ce se poate face ? Exista vreo setare prin setarile pt share sau prin mcasconfig ? Sau trebuie alt soft sa downgradez la 1.5.52 sau 1.5.51 ? Totusi mi se pare ciudat, doar cu emu ar trebui sa mearga majoritatea cartelelor oficiale: Conax, Viaccess, Cryptoworks....
    2. Se poate scoate pe USB lista cu programele deja memorate pe Alma ?
    Multumesc !

  2. #2
    Moderator Super konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,309
    Mentioned
    85 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Cu Alma_HD2230_1.5.43_emu merge cartela de TVR.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  3. #3
    Member Beginner
    Join Date
    22 Jun 2014
    Posts
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Si cu Alma_2230_black synaps_galaxy_1.5.45 se deschide cartela de TVR. Cu alte versiuni superioare nu merge. Poate cu alte versiuni de lemontree....Yumatu Big HD 3602/ Baff 2000/ ALMA HD-2220/2230

  4. #4
    Moderator Super konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,309
    Mentioned
    85 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @napster1 : Daca ai mai mult timp la dispoztie pentru teste,zi-ne si noua rezultatele.
    La sw rusesti(lemon tr3 ,black...)listele de canale nu sunt compatibile cu sw fulan.
    "Succesuri"
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  5. #5
    Member Beginner
    Join Date
    22 Jun 2014
    Posts
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    @napster1 : Daca ai mai mult timp la dispoztie pentru teste,zi-ne si noua rezultatele.
    La sw rusesti(lemon tr3 ,black...)listele de canale nu sunt compatibile cu sw fulan.
    "Succesuri"
    Eu nu am pus nicio lista de canale. Doar am scanat si le-am memorat/aranjat cat de cat. Nu am reussit sa conectez receiverul la PC prin null-modem. Poate trebuia sa setez ceva.
    Nici nu stiu care sunt SW-urile de la fulan.
    Pe versiunile de la black synaps 1.5.50, 1.5.51, 1.5.52, 1.5.53 nu merg cartelele TVR, FreeSat, FocusSat...
    Pe versiunea yumatu_big_iltvHD_edision_1.5.61_gisclub.tv care este cea mai recenta merge cartela TVR, insa se misca cam greoi (se opreste mai greu receptorul si la iesirea din meniu dupa scanare motorul se duce la primul satelit memorat, etc).
    Versiunile yumatu_big_amstar_sab_1.5.53_gisclub.tv sau yumatu_big_xwindow_sab_1.5.53_gisclub.tv deschid cartela TVR, insa au niste probleme la deschiderea unor canale cu key.
    Versiunile Lemontree sunt mai interesate dpdv al informatiilor care sunt afisate in bara de informatii al canalelor. Desigur deschide TVR-ul dar si putinele canale cu key. Doar la TNTSat nu deschide decat 2 canale. Acum am SW: Yumatu_HD_Big_Lemontree_Proton_ver.1.5.46_Srg swis.fix_By dreamer1983 si e destul de ok.Marele minus e ca nu pot redenumi satelitii si listele cu programele favorite. La fel am remarcat zilele acestea ca la HBO Comedy de pe 1W din pachetul UPC Direct subtitrarea e desincronizata, merge mai rapid decat trebuie. Stiti cumva unde e problema sau daca se poate remedia? Nu prea am testat sa vad cum merge sharingul. Cand am timp o sa incerc.

    Tot ce tine de 06000100 sunt ok pentru alma 2230/yumatu big hd/baaf 2000. Fiecare SW are plusuri si minusuri, depinde ce vrei sa vezi cu acest receiver.
    In rest ce sa mai zic. Important e ca exista mult suport software pt acest model Alma sau mai bine zis pt clonele acestuia.
    Last edited by napster1; 17-08-14 at 15:59.

  6. #6
    Moderator Super konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,309
    Mentioned
    85 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Software Yumatu Big 3602/ALMA HD-2230/Baff 2000
    yumatu_big_black synaps_galaxy_1.5.67_gisclub.tv
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  7. #7
    Moderator Super konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,309
    Mentioned
    85 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Sw "oficial emu" alma 2230 hd
    Alma_HD2230_1.5.63_emu
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  8. #8
    Moderator Super konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,309
    Mentioned
    85 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    ALi M3602 source code.(bootloader DVBS2)
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •