salutare,

Am de foarte multi ani o antena offset de 1.85m cumparata de la o firma din Buc cu montura polara pe care o folosesc cu un pozitioner. Am fost nevoit sa o mut de pe o pozitie pe alta si trebuie sa-i refac reglajul de la inceput.

Mentionez ca de cand am montat-o nu am reusit sa urmaresc cu ea foarte bine toti satelitii (cu semnal maxim).

va cer ajutorul in a-mi da cateva sfaturi cum se o reglaz mai bine. stiu ca trebuie in reglaj sa urmaresc 2 unghiuri (declinatia si elevatia) insa din pozele monturii pe care vi le atasez eu nu vad decat reglajul unui singur unchi (a se vedea bara filetata lunga). Am reglat stalpul se fie la ferticala si am incercat sa caut satelitul din zona mea aflat la sudul geografic(punct 0) acesta fiind astra 28.2..insa dupa ce am prins semnal maxim pe acesta cand am incercat sa ma indepartea de el catre vest semnalul celorlalti sateliti a fost din ce in ce mai slab. Fac eu ceva prost sau acestei monturi ii lipseste ceva. Pozele sunt cand antena era pozitionata pe 19 est.








multumesc