Thanks Thanks:  98
Likes Likes:  403
Dislikes Dislikes:  9
Results 1 to 15 of 362

Thread: Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

    De mai mult timp ma tot invart pe mai multe topicuri incercand sa gasesc un raspuns la o intrebare care ma framanta : oare antena mea e in parametri ? Deoarece nu am aparate de masura performante iar procentele indicate de receptor sunt doar orientative am decis ca singura modalitate sa testez antena ar fi sa receptionez canale la limita posibilitatilor ei.

    Am schimbat mai multe antene satelit. Am inceput cu un offset de 1,1m , apoi am trecut la 1,3m. Dupa mai multa timp m-am gandit sa iau o antena cu adevarat buna si am cumparat second hand o antena parabolica de 1,8m. S-a dovedit a fi deformata rau pentru ca aveam semnal mai bun pe antena de 1,3m decat pe cea de 1,8 parabolica. Dupa ce m-am mai gandit am decis sa cumpar un offset de 1,85m. Dupa primele reglaje era clar ca aveam antena mai mare. Din pacate si aceasta a avut mici deformari la care doar m-am uitat lung un timp si doar am privit. Dupa o perioada m-am decis sa risc si sa trag de antena sa vad ce se intampla. Era prea vizibil ca antena mea e facuta 8. S-a imbunatatit receptia. Acum sa vedem cat de mult. De ce m-ar ajuta sa stiu ? Pai vreau sa stiu ce diagonala am defapt acum. Functioneaza ca o antena de 1,8m sau ca una mai mica ? Intentionez pe viitor sa iau o antena mai mare.

    Echipament :
    - antena offset 1,85m
    - lnb inverto black ultra
    - lungime cablu 35 metri, cablu RG6
    - folosesc motor de 24 inch ( cam mare stiu asta ) + pozitioner.
    - receptor Evo Enfinity X2+
    - locatie sudul Argesului.

    Incep cu o reusita de zilele trecute cand satfinderul de la receptor a gasit o urma de semnal pe 7w pe un spot mai indepartat. Nu am putut scana. Rog daca poate cineva cu antena mai mare sa confirme daca frecventa aceasta intra des sau pe la ce ore intra. Oricat am vanat-o eu zilele urmatoare n-am putut sa mai vad farama aceea de semnal.

    Test1 :
    Satelit 7w Nilesat
    12226 H 27500
    data si ora receptiei : 2 noiembrie 2017, ora 21.10











    Sa nu uit sa mentionez ce m-a determinat sa mai testez antena inainte sa cumpar alta mai mare. Am in zona pe cineva cu o parabola de 2,1 metri. Prinde mai multe canale decat mine, are procente mai multe de semnal dar parca nu suficient. Eu am 1,8 offset el are 2,1 parabola si nu mi se pare ca ma impresioneaza. Foloseste inverto black ultra de offset cu inele scalare. Antena lui e sudata pe jumatate nu stiu cum sa explic. Pe spatele antenei se vede ca e unita din 2 bucati. Vreau sa ma conving ce diferenta ar face o antena mare performanta. O antena 1,8 offset e cat o antena 1,8 parabola ?
    Last edited by clau; 13-11-17 at 22:44.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •