Multumesc pentru raspunsuri, mario08.


Incerc in continuare sa fac sa functioneze receptorul DM920 UHD 4K 1x DVB-S2X Multistream FBC Tuner si nu reusesc. Tunerul est BCM45308X (DVB-S2), iar procesorul ARMv7 Processor rev 3 (v7l).


Am instalat Dream Elite 6.0, am pozitionat antena pe Thor si cu blind scan am gasit toate posturile din grila abonamentului pe care il am, inclusiv cele de pe 12687H despre care vorbeam mai sus. A functionat o vreme, apoi nu a mai functionat deloc. Am schimbat LNB-ul cu un altul (vechi) de la Inverto iar satmeter-ul pe care il folosesc la pozitionarea antenei, care are un receptor integrat, imi afiseaza imagine pe FTA (ex. Focus Sat Info) si 90% calitate semnal pe canalele criptate. Din pacate receptorul la rescanare manuala nu gaseste nimic. Am verificat semnalul cu satmeter-ul si la LNB direct langa antena, dar si la capatul cablului dinspre receptor, in casa, iar in ambele cazuri imi afiseaza imagine. Acest lucru indica, in opinia mea, ca nu ar fi probleme cu cablul, pe care sunt dispus sa il inlocuiesc, daca el ar fi sursa problemelor. Am masurat si impedanta cablului, are 6 Ohmi. Am instalat din nou ultima imagine originala (stable, apoi unstable), dar acelasi lucru, la scanare, niciun post.


Ma intreb daca a mai intalnit cneva astfel de probleme si daca le-a rezolvat.
Multumesc.