In urma unei furtuni cu descarcari electrice am ramas cu probleme. Am 2 pozitionere, unu este marca Superjack si altul este Moteck pentru comanda motoarelor antenelor satelit. Pozitionerul Superjack a pierdut din memorie toate pozitiile. Tot. Am rezolvat memorand aproximativ fiecare satelit fara reglaje fine. Problema este cu pozitionerul Moteck. Acesta nu mai roteste motorul spre vest.

Simptom initial: incercand sa rotesc manual spre vest displayul roteste rapid cifrele parand ca se roteste antena dar defapt nu face "clant" si nu da deloc curent motorului. Se misca doar cifrele si atat. L-am desfacut si am observat 2 condensatori umflati. Pe unul din ei l-am inlocuit ieri iar pe celalalt astazi pentru ca nu aveam altul la fel.

Simptom actual: incercand sa rotesc manual spre vest displayul se stinge si NU mai cresc cifrele pe display. Uneori se aude un "clant" ca si cum ar face un pas sa incerce sa mute motorul dar sta tot pe aceeasi pozitie.

Am inversat in spatele pozitionerului alimentarea motorului si confirm ca motorul este ok si se roteste est si vest fara probleme doar din comanda de pe pozitioner EST. Motorul e ok. Am incercat sa dezlipesc bobinele de 7A /250v si sa le inversez intre ele in ideea ca daca una este defecta voi avea probleme la mutarea spre est si nu spre vest ca acum. Dupa inversarea releelor tot VEST e nefunctional. Nu am schema electrica. Am facut doar unele poze cu interiorul pozitionerului. Rog ajutor !

---------- Post added at 20:18 ---------- Previous post was at 20:12 ----------

Nu am reusit sa atasez imaginile in primul post.


























---------- Post added at 20:23 ---------- Previous post was at 20:18 ----------

Pacat ca nu pot edita postarea. Mai sus am facut o afirmatie gresita pentru ca probabil am avut eu legat motorul cu tensiunea inversa si am scris din memorie. Uitandu-ma pe poze observ ca am scris gresit si defapt nu-mi merge EST . West merge. Pe invers fata de ce am spus mai sus. Mai clar , butonul notat "W" functioneaza bine, butonul din stanga. Toate celelalte afirmatii raman valabile , descrierea e corecta, simptomul este corect.