Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 13 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 181

Thread: Sistem racire DM

  1. #1
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Sistem racire DM

    As monta un fan cooler in Optibox, dar nu stiu unde sa il alimentez!
    Last edited by Snow; 01-03-08 at 14:23.


  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Quote Originally Posted by Einstein View Post
    As monta un fan cooler in Optibox, dar nu stiu unde sa il alimentez!
    de ce? se incalzeste tare? cred ca ti-ar trebui o sursa separata pre el. se gasesc niste coolere misto care au si atenuator de vibartii si nu prea le simti. poti sa-l prinzi direct pe carcasa sa-i sufle de sus in jos si sa raceasca cam tot





  3. #3
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Quote Originally Posted by Einstein View Post
    As monta un fan cooler in Optibox, dar nu stiu unde sa il alimentez!
    Vezi la mufa pt alimentarea generala ai + si carcasa . Un cooler de 80 cu inaltime si turatie redusa , eventual printr-un stabilizator cu variatie de tensiune .

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Mai degraba niste radiatoare pe integratul/ele care se incalzesc mai tare.
    Pt. varianta cu coolere nu ai decat sa pui in laterale (unul sa bage aer si altul sa scoata pe cele 2 laterale de 40mm (2 ventil. de 40x40 de la niste pl. video generatii mai vechi)).
    Problema cu ventilatoarele apare pe timp de vara cand in casa/camera ai mai mult de 27/28 de grade, atunci nu faci decat sa-i bagi aer cald peste caldura care deja exista in interior, de aceea te sfatuiesc sa pui 2 vent. pt. a crea un asa zis culoar de aer.
    Sau mai exista o a 3-ea varianta (nu am masurat in dimensiuni proc.) si este valabila numai pt. proc. radiatoarele cu cooler pt. nothbridge-urile de la placile de baza fiindca merg tot la 12v, numai ca in varianta cu ventilatoare trebuie sa ai o sursa de 12v care sa tina pe langa consumul curent (optibox, lnb, montura h-h depinde de cofiguratia care o ai) inca 1A, deci ceva gen 12v/3a ca sa ai si ceva surplus de curent altfel o sa ai probleme cu sursa.

  5. #5
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Am acest cooler. 50 x 50 mm. Ar merge?



  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    De fapt ce ti-se incalzeste cel mai tare: procu, tunerul sau alt integrat?
    Ce ai tu si daca masori procu la laturi s-ar potrivi impreuna cu un radiator (tot 50x50) pt. proc.
    Asa pt. laterala e cam mare (inaltimea optiboxului are 40mm) si ti-am scris ar trebui 2 (1 pe cealalta laterala sa-ti scoata aerul are l-ar baga asta) si daca faci un mic calcul 0,18x2=0,36A (adica 360mA aproximativ 500mA cu marja), deci o sursa de 2,5A la 12V iti trebuie.

  7. #7
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    In lateral exista loc numai pt cele prinse in exteriorul carcasei .
    Cred ca la fel si cu cel din poza ( cam inalt pt a incapea in pitic )
    sursa de laptop

    Mai degraba un al doile-a cititor de card

  8. #8
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Pe lateral nu are orificii de aerisire, numai sus pe capac!
    Nu se incalzeste prea tare, eu zic ca e normal, mai ales ca nu am HH! Vreau sa ii pun coolerul pentru o buna ventilatie care ii va lungi viata!
    Temperatura degajata de anumite componente duce la "imbatranirea prematura" si a altora invecinate de acestea!


  9. #9
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Quote Originally Posted by Einstein View Post
    I-as monta un cooler dar nu stiu unde sa il alimentez!

    Maestre, e suficient un radiator pe dimensiunile procesorului, fixat cu vaselina siliconica(in strat subtire si intins uniform pe radiator si procesor). Nu te complica cu cooler, consuma suplimentar si sursele in comutatie ale receptoarelor sunt si asa la limita... Iti zic, din experienta mea de electronist hobby-st, ca e suficient un radiator(de preferinta negru).
    PS. Tare holograma de pe Optibox! Sefu, esti un adevarat brand!
    Last edited by genugeo85; 16-02-08 at 15:19.
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Aug 2007
    Location
    Tulcea&Bucuresti
    Posts
    250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Quote Originally Posted by genugeo85 View Post
    Maestre, e suficient un radiator pe dimensiunile procesorului, fixat cu vaselina siliconica(in strat subtire si intins uniform pe radiator si procesor). Nu te complica cu cooler, consuma suplimentar si sursele in comutatie ale receptoarelor sunt si asa la limita... Iti zic, din experienta mea de electronist hobby-st, ca e suficient un radiator(de preferinta negru).
    Vaselina si radiator...de preferinta negru. De un' le scoti mai frate?
    Nihil Sine Deo !
    Credinta. Speranta si incredere.
    Ubi bene ibi patria.

  11. #11
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Quote Originally Posted by danix71 View Post
    Vaselina si radiator...de preferinta negru. De un' le scoti mai frate?
    'Pretene', mai bine vino si tu cu o solutie, omul a cerut un sfat, lasa aruncatul vorbelor de sus, daca esti asa de bun electronist(desi ma indoiesc, dupa cum pui problema, ca ai ceva cunostinte in domeniu), spune ce ar putea sa faca pt a elimina caldura de pe procesor, fara sa incarce sursa, care poate intra in limitare sau se poate defecta cu un consumator suplimentar... Si cand i-am dat solutia cu radiatorul, fii convins ca am mai incercat-o! Si apropo de radiatorul negru: conf unor legi fizice, un radiator negru preia caldura fara sa mai radieze imprejur cum ar face un radiator deschis la culoare, care astfel ar trimite inapoi la procesor(dar si la piesele din jur) o parte din cantitatea de caldura preluata...
    Last edited by genugeo85; 17-02-08 at 15:31.
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  12. #12
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Quote Originally Posted by danix71 View Post
    Vaselina si radiator...de preferinta negru. De un' le scoti mai frate?
    de la calculatoare ( cutia unde intra sirma tastaturii cu care te manifesti pe net )

  13. #13
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Se pot monta 2 ventilatoare mici de placi video (30x30).Consumul acestora e de 100mA,deci un consum de 200mA pentru cei care nu folosesc H-H nu e o problema.Preferabil sa sufle aerul in interior.Ambele.
    Radiatoarele montate vor ajuta la o disipare mai buna a caldurii de pe procesor,RAM (cam greu de pus pe ele asa ceva),dar restul componentelor vor avea in continuare de suferit.
    Chestia cu culoarea radiatorului o aud si eu pentru prima data.Sunt deschis ideilor noi,dar va spun de pe acum ca sunt sceptic in privinta asta.Aduceti argumente,linkuri,etc sa vedem.

  14. #14
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Quote Originally Posted by zmeura View Post
    Se pot monta 2 ventilatoare mici de placi video (30x30)...Chestia cu culoarea radiatorului o aud si eu pentru prima data.Sunt deschis ideilor noi,dar va spun de pe acum ca sunt sceptic in privinta asta.Aduceti argumente,linkuri,etc sa vedem.
    Am citit chestia asta intr-un Tehnium de prin anii '80. Pana atunci eram convins ca cea mai buna solutie e un radiator deschis la culoare, care ar putea elimina caldura mai usor(faceam analogie cu proprietatile corpului alb, care reflecta radiatia luminoasa pe care o primeste de la o sursa). Se pare insa ca ma inselasem... Ei au venit in acel articol cu justificari, din care una e cea pomenita de mine in postul meu anterior. O sa caut revista Tehnium care trata(pe parcursul catorva numere) teoria radiatoarelor pt disiparea caldurii in electronica.
    Prima data am pus un radiator pe procesorul de la Xsat410(un SC2000, care se cam incingea si mai dadea restartari) si de atunci n-am mai avut probleme... Am si un DM500 care este prevazut(de la fabricant) cu un radiator pe procesor(fara ventilator). Si ghici ce culoare are?
    Last edited by genugeo85; 17-02-08 at 16:48.
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  15. #15
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Optibox ≈ DM 500S

    Voi testa atat varianta radiator, cat si ventilator si poate reusesc sa masor temperaturile ca sa vedem eficienta fiecarei metode.
    Eu inclin spre ventilator pentru ca am placa video a calculatorului NVIDIA GeForce 8500 GT racita doar cu un radiator aproape cat placa si se incinge la aproape 50 grade! Procesoarele calculatoarelor beneficiaza de racire prin ventilator!
    Dezavantajul racirii cu ventilator este zgomotul acestuia, dar ca si performanta cred ca este net superior!


Page 1 of 13 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •